Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Kafes-18 Operasyonu: Türkiye’nin 37 ilinde organize suç örgütlerine büyük darbe

Türkiye’nin 37 ilinde eş zamanlı olarak düzenlenen Kafes-18 Operasyonu’nda, ulusal ve uluslararası faaliyet gösteren 9 organize suç örgütü ile bu örgütlere silah ve malzeme sağlayan 30 suç grubu ortadan kaldırıldı. Operasyonda, örgüt liderleri de dahil olmak üzere 257 kişi gözaltına alındı.

Yayın Tarihi: 12.12.2023 10:35
Güncelleme Tarihi: 12.12.2023 10:35

Kafes-18 Operasyonu: Türkiye’nin 37 ilinde organize suç örgütlerine büyük darbe

Türkiye, organize suç örgütlerine karşı amansız bir mücadele yürütüyor. Son olarak, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığı’nın koordinesinde, Türkiye’nin 37 ilinde eş zamanlı olarak Kafes-18 Operasyonu düzenlendi. Operasyonda, ulusal ve uluslararası faaliyet gösteren 9 organize suç örgütü ile bu örgütlere silah ve malzeme sağlayan 30 suç grubu etkisiz hale getirildi. Operasyonda, örgüt liderleri de dahil olmak üzere 257 kişi gözaltına alındı. 

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, operasyonla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Hangi büyüklükte olursa olsun halkın huzurunu kaçıran organize suç örgütlerine, çetelere nefes aldırmayacağız.” dedi.

Yerlikaya, operasyonun görüntülerini, Sinan Akçıl ve Demet Akalın’ın seslendirdiği “Polis Yanındadır” şarkısıyla birlikte paylaştı.

Yerlikaya, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, hangi büyüklükte olursa olsun halkın huzurunu kaçıran organize suç örgütlerine, çetelere nefes aldırmayacaklarını belirtti.

Eş zamanlı olarak 37 ilde "Kafes-18 Operasyonu" düzenlendiğini kaydeden Yerlikaya, "9'u ulusal ve yerel organize suç örgütü, 30'u bu örgütlere silah ve elverişli malzeme temini sağlayan suç grubu olmak üzere toplam 39 organize suç yapısı çökertildi. Organize suç örgütü elebaşları ile birlikte 257 şüpheli şahıs yakalandı." ifadelerini kullandı.

operasyon

OPERASYONUN HEDEFİ: TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDAKİ SUÇ ÖRGÜTLERİ

Kafes-18 Operasyonu, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığı’nın koordinesinde gerçekleştirildi.

Operasyonun hedefinde, Türkiye’nin dört bir yanında faaliyet gösteren 9 organize suç örgütü vardı.

Bunlar, İstanbul’da Nedim Baybaşin, Adana’da Hakan Karakuş, Diyarbakır’da Süleyman Sarıkaya, Çanakkale’de Murat Temuçin, Eskişehir’de Kubilay Çavuş, Mersin’de Adil Eryiğitler, Muğla’da Erkan Albay, İzmir’de İnanç Meçhul ve Niğde’de Murat Kumak örgütleri olarak belirlendi.

Bu örgütlere silah ve elverişli malzeme temini sağlayan 30 suç grubu da operasyonun kapsamına dahil edildi.

Operasyon, Adana, Ağrı, Antalya, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muğla, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon ve Van olmak üzere 37 ilde eş zamanlı olarak yapıldı.

SUÇ ÖRGÜTLERİNİN YAPTIKLARI: SİLAHLI SALDIRI, YAĞMA, TEFECİLİK, UYUŞTURUCU, ÇEK KIRMA…

Operasyonla çökertilen suç örgütleri ve grupları, Türkiye’nin huzurunu bozan birçok suça karıştı.

Bu suçlar arasında, iş yerlerini kurşunlama, iş insanlarını tehdit ve yağma, silah ticareti, uyuşturucu madde ticareti, silahlı çatışma, oto galeri ve restoran gibi işletmeleri paravan olarak kullanma, yüksek faizle tefecilik, borçluları silahla tehdit ve yağma, özel güvenlik şirketi aracılığıyla eğlence mekanlarını ele geçirme, kapı korumalığı yapmayanlara silahlı saldırı, yasa dışı faktöring ve çek kırma, dernek adı altında iş adamlarını yağma, alacak verecek meselelerine silahla müdahale gibi illegal faaliyetler yer alıyordu.

Operasyonla birlikte, bu suç örgütleri ve grupları, Türkiye’nin hukuk ve adaletine teslim edildi.