Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Kadınlar dikkat! Kadınların sahte çıplak görüntülerini oluşturmaya yönelik kullanılan yapay zekâ uygulamalarında büyük artış!

Fotoğraflardaki kadınların üstündeki kıyafetlerini çıkararak “nude” görseller oluşturmaya yönelik kullanılan yapay zekâ uygulamalarının sayısında gün geçtikçe artış yaşandığı öğrenildi.

Yayın Tarihi: 09.12.2023 17:13
Güncelleme Tarihi: 09.12.2023 17:13

Kadınlar dikkat! Kadınların sahte çıplak görüntülerini oluşturmaya yönelik kullanılan yapay zekâ uygulamalarında büyük artış!

Yapay zekâ artık yaşamın hemen her alanında varlığını hissettirmeye başladı. Çığır açıcı gelişmelere sebep olan yapay zekâ, kötü amaçlı kullanıldığında çok tehlikeli bir teknolojiye dönüşebiliyor. Bu kapsamda, kadınların kıyafetlerinin yapay zekâ destekli uygulamalarla çıkarılıp nude görüntüler oluşturulduğu ve bu uygulamaların kullanımında son zamanlarda ciddi artış yaşandığı öğrenildi.

Bu tür "soyunma" siteleri ve uygulamaları, kullanıcıların tümüyle giyinik birinin görüntüsünü yüklemesine izin veriyor. Yapay zekâ, ardından bu kişinin sahte bir çıplak görüntüsünü üretmek için kullanılıyor.

Sosyal medya analiz firması Graphika, aralık ayında yayınladığı "Açıklayıcı Bir Görsel" adlı raporunda 34 internet sitesinin eylül ayında 24 milyondan fazla tekil ziyaretçi çektiğini paylaştı.

Raporda aynı zamanda, X ve Reddit gibi sosyal medya mecralarında 2023’ün başından bugüne kadar bu siteler ve uygulamalar için yönlendirici bağlantı spam sayısının yüzde 2 binden fazla arttığı aktarıldı.

Raporda, bu servislere erişim sağlamak amacıyla kullanılan 53 Telegram grubunun minimum bir milyon kullanıcısı olduğu paylaşıldı.

Raporun araştırmacıları, "Bu servislerin artan önemi ve erişilebilirliğinin, rıza dışı çıplak görüntülerin üretilmesi ve yayılması, hedefli taciz kampanyaları ve çocuk cinsel istismarı materyallerinin oluşturulması gibi daha fazla çevrim içi taciz olaylarına neden olacağını değerlendiriyoruz" dedi.

QTCinderella

TWİTCH YAYINCISININ SAHTE ÇIPLAK GÖRÜNTÜLERİ ÜRETİLDİ

Birinin bir görselde çıplak görünmesini sağlamak için dijital olarak değiştirilmiş görüntüler olan deepfake çıplaklar oluşturan uygulamalar birkaç yıldır bulunuyor. Bunlar genel olarak kişinin rızası olmadan üretiliyor. Bu kapsamda, daha önce ünlüleri ve çevrim içi kişilikleri hedef almıştı.

Öte yandan, şubat ayında Twitch yayıncısı QTCinderella, internet sitelerinde dolaşan deepfake porno videolarının kurbanı olmuştu.

Ayrıca, eylül ayında, 20'den fazla kız çocuğunun sahte çıplak görüntüleri bazı İspanyol okulunda dolaşıma sokulmuş ve El País'e göre, fotoğraflar bir yapay zekâ uygulaması tarafından işlenmişti.