Bist 100
9.347,17 0%
DOLAR
30,99 -0,07%
EURO
33,64 0,1%
ALTIN
2.005,55 -0,13%

Kademeli emeklilik bekleyenler için şans kapıyı çaldı! O şart tamamen ortadan kalktı

EYT kapsamı içerisinde milyonlarca kişi emeklilik hakkı alırken staj mağdurları için ise son dakika gelişmeler vatandaşların gündeminde yerini aldı. Yaş şartı olmadan emekli olma yolu açıldı. İşte staj mağdurlarına ve kademeli emeklilik için tüm detaylar...

Yayın Tarihi: 26.11.2023 16:04
Güncelleme Tarihi: 26.11.2023 16:04

Kademeli emeklilik bekleyenler için şans kapıyı çaldı! O şart tamamen ortadan kalktı

EYT düzenlemesiyle beraber yaş şartı ortadan kaldırılarak birçok kişi emekli aylıklarını almaya başladı. EYT kapsamı içerisinde birkaç gün ile kaçıranlar için ise yeni düzenleme başlatıldı. Staj ve çıraklık mağdurları olarak belirtilen grup Türkiye'nin dört bir yanında yapılan basın açıklamalarıyla seslerini duyurmaya başladı.

Refah Partisi Gençlik Kolları Başkanı Melih Güner sosyal medya üzerinden staj ve çıraklık konusunda mağduriyet yaşayanlar için önemli açıklamalarda bulundu. Güner, kanun teklifinin Meclis'te masaya yatırılacağının müjdesini verdi. EYT düzenlemesiyle beraber SGK başlangıcı 1998'den sonra olanlar kademeli emekli olma hakkından yararlanabilecek. Güner, kademeli emeklilik için kanun teklifinin Cuma gününe kadar TBMM'ye sunulacağı ve teklifin kabul edilerek yasalaşması yönünde pozitif düşüncelerini yansıttı.

staj ve çıraklık

SON YEDİ KURALI

Birçok sigortalılık statüsünde bulunan prim ödeyenlerin hangi statüde olduğunu belirleyen son yedi kuralı olurken yasaya bakılarak prim ödemesi yapılan son 7 yıl içerisinde primler eşit olduğunda kullanılan sigortalılık statüsünden emekli olma hakkı verilir.

Prim ödemesi son yedi yıl ibaresi kullanılarak 2520 gün primin yer aldığının altını çizdi. Son ödeme yapılan ise 2520 prim içerisinde hangi statüde fazla prim ödemesi yapıldıysa oradan emekli olunur.