Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Japonya’dan PKK’ya kınama!

Japonya Kamu Güvenliği İstihbarat Teşkilatı Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı, PKK’nın terör örgütü olduğunu yineledi ve PKK’nın eylemlerini şiddetle kınadı.Yetkili, terör örgütü PKK'nın ülkesinde "Uluslararası Terörizm Görünümü 2023" raporunda yer almamasının hata olduğunu ve bu yanlıştan geri dönüldüğünü söyledi.

Yayın Tarihi: 25.12.2023 12:56
Güncelleme Tarihi: 25.12.2023 12:56

Japonya’dan PKK’ya kınama!

Japonya Kamu Güvenliği İstihbarat Teşkilatı (PSIA) Kôançôsaçô Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı, PKK’nın terör örgütü olduğunu bir kez daha teyit ederek, PKK’nın eylemlerini şiddetle kınadığını söyledi.

Japonya’nın başkenti Tokyo’nun Kasumigaseki bölgesinde AA muhabirine konuşan PSIA Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı, ismini paylaşmadan “Uluslararası Terörizm Görünümü 2023” raporunda PKK’ya yer verilmemesinin bir hata olduğunu ve bu hatanın düzeltildiğini belirtti.

Yetkili, PKK’nın terör örgütü listesinde yer almamasının yanlış anlaşılmaya sebep olduğunu kabul ederek, “Uluslararası Terörizm Görünümü 2023, bir bakıma yanlış anlaşılmaya neden oldu. Yanlış anlaşılmaya sebep olan bölümleri sildik, değiştirdik.” dedi.

Rapora, PKK’yla ilgili olarak, "Bu konu hakkında Uluslararası Terörizm Görünümü 2022'ye müracaat ediniz." şeklinde bir not eklediklerini ifade eden yetkili, internet sitesini de güncellediklerini kaydetti.

"PKK'YI VE EYLEMLERİNİ KINIYORUZ"

Yetkili, Japonya'nın PKK'yı terör örgütü olarak tanımasına yönelik şimdiye kadar sürdürdüğü politikada değişiklik olmadığını vurgulayarak, "(Bu konuda) Japonya'nın politikasının aynı şekilde devam ettiğinin ve bu konuda ufak da olsa bir değişiklik olmadığının anlaşılmasını arzu ediyoruz. PKK'yı ve eylemlerini kınıyoruz, şimdiye kadar kınadık ve bundan sonra da kınayacağız, bunu vurgulamak istiyorum." ifadelerini kullandı.

AA'ya demeç vererek Japonya'nın bu konudaki pozisyonunu uluslararası kamuoyuna duyurmayı hedeflediklerini kaydeden yetkili, PSIA'nın internet sitesinde Uluslararası Terörizm Görünümü'nün açıklandığı bölümde ve oradaki notlarda daha fazla detaya erişilebileceğini belirtti.

pkk

Türkiye-Japonya ilişkilerinin, 1890'da Japonya açıklarında batan Ertuğrul Fırkateyni'nin manevi mirası üzerine inşa edildiğini anımsatan yetkili, iki ülke diplomatik ilişkilerinin 2024 yılında 100. yılına erişmesinden heyecan duyduklarını söyledi.

PSIA'NIN RAPORUNDA TERÖR ÖRGÜTÜ PKK'YA VER VERİLMEMİŞTİ

Japonya Adalet Bakanlığına bağlı PSIA kuruluşunun güncellediği "Uluslararası Terörizm Görünümü 2023" raporunda Başlıca Uluslararası Terör Örgütleri listesi ile Genel Eğilimler Grafiği'nde terör örgütü PKK'ya yer verilmemişti.

El-Kaide, Boko Haram, Eş-Şebab, DEAŞ, Japon Kızıl Ordu ve Aum Şinrikyo gibi hem yerel hem uluslararası terör örgütlerinin bulunduğu listede PKK'ya yer verilmemesi, kasım ayında Türk basınına yansımış ve Türk kamuoyunun tepkisini çekmişti.

Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği, 6 Aralık'ta yaptığı açıklamada, PKK'nın PSIA'nın terör örgütleri listesine dahil edildiğini açıklamıştı.

Açıklamada, PSIA'nın uluslararası terör örgütleri listesinin bulunduğu internet sitesinin güncellendiği ve daha önce listede yer almadığı görülen PKK'nın eklendiği duyurulmuştu.

Açıklamada, "Japonya hükümetinin, PKK'yı, 2002 yılı itibarıyla mal varlığının dondurulması gereken terörist ve benzeri örgütler arasına dahil ettiği ve PKK tarafından gerçekleştirilen terör eylemlerini kınadığı" vurgulanmıştı.