Bist 100
10.739,57 0%
DOLAR
32,21 0,06%
EURO
35,06 0,09%

James Webb Uzay Teleskobu, bir gök cisminde şaşırtıcı bir 'kedi kuyruğu' keşfetti!

Bilim insanları, James Webb Uzay Teleskobu aracılığıyla Beta Pictoris adındaki bir yıldızda beklenmedik bir ‘kedi kuyruğu’ gözlemledi. İşte merak edilenler...

Yayın Tarihi: 12.01.2024 17:59
Güncelleme Tarihi: 12.01.2024 17:59

James Webb Uzay Teleskobu, bir gök cisminde şaşırtıcı bir 'kedi kuyruğu' keşfetti!

James Webb Uzay Teleskobu'nu (JWST) kullanan gökbilimciler Beta Pictoris adlı bir yıldızda tozlu bir "kedi kuyruğu" görüntüsü yakaladı. Dünya'dan sadece 63 ışık yılı uzaklıkta bulunan bu yıldız, onlarca yıldır yapılan gözlemlerle bilim insanları için ilgi çekici bir yıldız olmaya devam ediyor.

JWST’nin tespit ettiği kedi kuyruğu, gökbilimcilerin ilgisini çeken birkaç yeni yapıdan sadece biri. Araştırma ekibi tarafından oluşturulan yeni bir görüntü, daha önce burada keşfedilen ana ve ikincil enkaz disklerinin etrafındaki kedi kuyruğunu muhteşem ayrıntılarla sergiliyor.

Genel olarak gökbilimciler, Beta Pictoris'in JWST’nin Yakın Kızılötesi Kamerası (NIRCam) ve Orta Kızılötesi Aracı (MIRI) ile yapılan gözlemlerinin sonuçlarının beklentilerini aştığını söylüyor. Bu sistemin bu kadar ilgi çekmesinin ise bir nedeni var.

Yeni araştırmanın başyazarı Isabel Rebollido, şöyle açıklıyor: "Beta Pictoris her şeye sahip bir enkaz diski. Çok iyi inceleyebildiğimiz gerçekten parlak, yakın bir yıldıza ve çok bileşenli bir disk, ötegezegenler ve görüntülenen iki ötegezegen içeren karmaşık bir yıldız çevresi ortamına sahip."

yıldız

MERKEZ DİSKTEN DAHA SICAK

Ayrıca Rebollido, ekibin Webb'in sistemin etrafında iki farklı malzeme türü ortaya çıkarmasını beklemediğini söylüyor. Ancak MIRI, kedinin kuyruğundaki ve ikincil enkaz diskindeki malzemenin ana disktekinden daha sıcak olduğunu açıkça gösteriyor ve bu da bilim insanlarını daha da heyecanlandırıyor.

Gökbilimciler, Amerikan Astronomi Derneği'nin 243’üncü toplantısında paylaşılan makalelerinde, bu kuyruğun ve başlangıcının gelecekteki araştırmalar için de incelenmesi gereken önemli şeyler olduğunu açıklıyorlar. New Orleans, Louisiana'da gerçekleştirilen son toplantı, bilim insanlarının geçtiğimiz yıl boyunca uzay keşifleri ve araştırmalarıyla elde ettikleri başarıların birçoğunu vurguluyor.

Beta Pictoris'teki bu kedi kuyruğunun keşfi, daha önce çalışılmış bölgelerin yeniden ziyaret edilmesinin evrenin tüm gizemlerini çözmek için neden hayati önem taşıdığını göstermeye devam ediyor.