Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,79 1,53%
EURO
35,16 0,53%
ALTIN
2.447,14 2,86%

İzmir’de turuncu fırtına felakete neden oldu

İzmir, 29 ille birlikte turuncu alarm verilen bölgelerden biri oldu. Sabah saatlerinde başlayan şiddetli yağmur ve fırtına, kentte hayatı olumsuz etkiledi. Bazı ev ve iş yerleri su baskınına uğrarken, trafikte de aksamalar yaşandı. Metro istasyonunda mahsur kalanlar polis tarafından kurtarıldı.

Yayın Tarihi: 18.11.2023 12:51
Güncelleme Tarihi: 18.11.2023 12:51

İzmir’de turuncu fırtına felakete neden oldu

İzmir’de hava durumu, Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından turuncu alarm verilen seviyeye ulaştı. Kentte sabah saatlerinde başlayan yağmur, fırtınanın da etkisiyle sağanağa dönüştü. Bulut örtüsü nedeniyle havanın karardığı kentte, gök gürültüsü eşliğinde yağan sağanak, cadde ve sokaklarda su birikintileri oluşturdu.

Yağmur ve fırtına nedeniyle kentte ulaşımda da aksamalar meydana geldi. Başta Halkapınar semti olmak üzere çok sayıda köprülü kavşak ve geçitlerde biriken su, sürücülere zor anlar yaşattı. Bazı araçlar yolda kaldı, bazıları ise suya saplandı.

İzmir’de sabah saatlerinde başlayan fırtına, bulut örtüsü nedeniyle havanın kararmasına yol açtı. Bazı bölgelerde elektrik kesintileri de yaşandı.

SU BASKINLARI PANİĞE NEDEN OLDU

İzmir, 29 il ile birlikte “Turuncu” alarmın verildiği bölgelerden biri oldu. Sabah saatlerinde başlayan fırtına, sağanağa dönüşerek kenti adeta felç etti.  Fırtınanın etkisiyle sağanağa dönüşen yağmur, Konak, Buca ve Balçova ilçelerinde ev ve iş yerlerini su bastı. İtfaiye ekipleri, su baskını ihbarlarına yetişmeye çalıştı.

TRAFİKTE KİLİTLENME

Fırtına ve sağanak, ulaşımda da aksamalara neden oldu. Kent genelinde başta Halkapınar semti olmak üzere çok sayıda köprülü kavşak ve geçitlerde biriken su, sürücülere zor anlar yaşattı. Trafik yoğunluğu yüzde 90’ı aştı. Bazı sürücüler araçlarını terk ederek yaya olarak ilerlemeye çalıştı.

İzmir’in tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda da su baskını tehlikesi yaşandı. Çarşıdaki bazı sokaklarda biriken suların tahliyesi için belediye ekipleri çalışma başlattı. Esnaf ve vatandaşlar, çarşıyı su basmasından endişe ettiklerini dile getirdi.

İZMİR’DE METRO İSTASYONUNDA MAHSUR KALANLAR KURTARILDI

İzmir’de yağmur ve fırtınanın neden olduğu bir başka olay da Basmane’deki metro istasyonunda yaşandı.

 Metro istasyonunun girişinde su baskını nedeniyle mahsur kalan vatandaşlar, polisin yardımıyla tahliye edildi. Vatandaşlar, metro istasyonunun su altında kaldığını ve korktuklarını anlattı.

İzmir Valiliği, yağmur ve fırtınanın devam edeceği uyarısında bulundu. Valilik, vatandaşlardan gerekmedikçe dışarı çıkmamalarını ve tedbirli olmalarını istedi.

METEOROLOJİ UYARDI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İzmir için “Turuncu” alarm verdi. Buna göre, kentte bugün ve yarın fırtına ve sağanağın devam edeceği, yer yer dolu yağışı ve hortum oluşma riski olduğu bildirildi. Vatandaşların ve yetkililerin tedbirli olması istendi.