Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

İYİ Parti’de istifa depremi: Kurucu üye ve milletvekili Yanıkömeroğlu partisine veda etti

İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi ve İstanbul Milletvekili Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu, partisinin kuruluş amacı ve ilkelerinden uzaklaştığını iddia ederek, istifa ettiğini açıkladı. Yanıkömeroğlu’nun istifasıyla İYİ Parti’nin Meclis’teki sandalye sayısı 40’a düştü. Partide son dönemde birçok kurucu üye ve milletvekili de istifa etmişti. İYİ Parti, yerel seçimlerde CHP’nin işbirliği teklifini reddederek, kendi adaylarını çıkaracağını duyurmuştu. İYİ Parti’nin yaşadığı istifa krizi, partinin geleceği ve siyasi performansı açısından soru işaretleri yaratıyor.

Yayın Tarihi: 06.12.2023 17:41
Güncelleme Tarihi: 06.12.2023 17:41

İYİ Parti’de istifa depremi: Kurucu üye ve milletvekili Yanıkömeroğlu partisine veda etti

İYİ Parti’de kuruluş amacı ve ilkelerinden uzaklaştığını iddia eden Kurucular Kurulu Üyesi ve İstanbul Milletvekili Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu, partisinden istifa ettiğini duyurdu.

Yanıkömeroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Kurucular Kurulu üyesi olduğum İYİ Parti üyeliğinden istifa etmiş bulunmaktayım. Kuruluş amaç ve ilkelerimizden bir süredir uzaklaşmış olmanın üzüntüsü içerisindeyim. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkemin çıkarlarına öncelik vererek çalışmalarıma devam edeceğim.” ifadelerini kullandı.

İYİ PARTİ’NİN MECLİS’TEKİ GÜCÜ AZALDI

Yanıkömeroğlu’nun istifasıyla birlikte İYİ Parti’nin Meclis’teki sandalye sayısı 40’a düştü. Meclis’te AK Parti’nin 264, CHP’nin 130, HEDEP’in 57, MHP’nin 50, Saadet Partisi’nin 20, DEVA Partisi’nin 15, Yeniden Refah Partisi’nin 5 milletvekili bulunuyor. İYİ Parti, Meclis’teki dördüncü büyük parti konumunu koruyor.

İYİ PARTİ’DE İSTİFA KRİZİ BÜYÜYOR

İYİ Parti’de son dönemde yaşanan istifa krizi, Yanıkömeroğlu’nun ayrılığıyla birlikte daha da büyüdü.

Partide daha önce Ankara Milletvekili Adnan Beker, partinin kurucuları arasında yer alan Durmuş Yılmaz, Genel İdare Kurulu Üyesi Bahadır Erdem, Eskişehir Milletvekili İdris Nebi Hatipoğlu istifa etmişti. Ayrıca Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, Kurucu Genel Başkan Yardımcısı Taylan Yıldız ve İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu da partilerinden ayrılmıştı.

İYİ PARTİ, CHP’NİN İŞBİRLİĞİ TEKLİFİNİ REDDETTİ

İYİ Parti’de iki gün önce yapılan Genel İdare Kurulu’nda (GİK) yerel seçimlerde işbirliği konusu ele alınmıştı. Toplantıda CHP’nin işbirliği teklifi, 14 üyenin evet oyuna karşı 35 üyenin oyu ile reddedilmişti. İYİ Parti, yerel seçimlerde kendi adaylarını çıkaracağını ve ittifak yapmayacağını açıklamıştı.