Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

İstiklal Caddesi’nde kanlı saldırı davasında gelişme

İstiklal Caddesi’nde 6 kişinin can verdiği, 99 kişinin de yaralandığı terör saldırısının faillerinden 6’sı serbest bırakıldı. Tahliye edilen sanıkların yurt dışına çıkışı yasaklandı. Saldırıyı gerçekleştiren Ahlam Albashır ve 17 sanığın ise tutukluluğu devam edecek.

Yayın Tarihi: 13.11.2023 16:45
Güncelleme Tarihi: 13.11.2023 16:45

İstiklal Caddesi’nde kanlı saldırı davasında gelişme

İstanbul’un en işlek caddelerinden biri olan İstiklal Caddesi’nde geçen yıl meydana gelen bombalı terör saldırısının yargılaması devam ediyor. Saldırıda 6 kişi hayatını kaybetmiş, 99 kişi de yaralanmıştı. Saldırıyı gerçekleştiren Ahlam Albashır’ın da aralarında bulunduğu 24 sanık hakkında açılan davada, 6 sanığın tahliyesine karar verildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, saldırıyı gerçekleştiren Ahlam Albashır ve diğer tutuklu sanıkların bir kısmı salona getirildi. Bazı tutuklu sanıklar ise Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı.

Duruşmada tüm sanık ve avukatlara tahliye taleplerine ilişkin söz verildi. Sanık Ahlam Albashır ve Bilal El Hacmaos’un Esenler’de evinde kaldığı tutuklu sanık Ferhat Habeş savunmasında, Türkiye’ye iş için geldiğini, Ahlam ve Bilal’in kendisine akrabaları olduğunu söyleyerek evinde kalmalarını istediklerini, ancak saldırıyla ilgilerinin olmadığını iddia etti.

6 SANIK SERBEST, 18 SANIK TUTUKLU

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, saldırıyı düzenleyen Ahlam Albashır ve diğer tutuklu sanıkların bir bölümü mahkeme salonuna getirildi. Bazı tutuklu sanıklar ise Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlandı.

Duruşmada tüm sanık ve avukatlarına tahliye talepleri hakkında söz hakkı verildi. Sanık Ahlam Albashır ve Bilal El Hacmaos’un Esenler’de evinde yakalanan tutuklu sanık Ferhat Habeş savunmasında, Türkiye’ye iş amacıyla geldiğini, Ahlam ve Bilal’in kendisine akraba olduklarını söyleyerek evinde misafir ettiklerini, ancak saldırıyla ilgili bir bilgilerinin olmadığını savundu.

Mahkeme heyeti, sanık Ahlam Albashır’ın bombayı yerleştirdikten sonra saklandığı Kanarya Mahallesi’ndeki evde birlikte ele geçirilen sanıklar Mahmud Haso, Hadice Alkurdi, eşi Salih Carkes ve oğulları Hadir Carkes, ile sanık Albashır’ı Taksim’de keşif yapmaya götüren korsan taksi şoförü Yasir Alkorali ve Albashır’ın Taksim’deki ilk keşif çalışmasına eşlik eden küçük yaştaki A.E.'nin suçun vasfının değişebileceği ihtimali göz önünde bulundurularak tahliyelerine karar verdi.

Bu 6 sanık hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirildi.

Dosyanın mütalaası için savcılığa gönderilmesine karar veren mahkeme heyeti, sanıklardan Ahlam Albashır, Ahmad Alhaj Mwas, Ahmad Haj Hasan, Ahmed Carkes, Ammar Jarkas, Bakar Carkes, Fatma Berkel, Ferhat Habeş, Hasan Aburas, Hasan Ali, Hazni Gölge, Hüseyin Güneş, Mahmud Elabid, Mahmud El Yusuf, Muhap Ammari, Rama Eltaha, Süleyman Güder ve Tareq Alkhatıb’in suçun vasıf ve mahiyeti nedeniyle tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Duruşma 22 Ocak 2024’e ertelendi.