İstanbul’da uyuşturucu operasyonu! Kırmızı bültenle aranan kartel lideri yakalandı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Güney Amerika’dan Avrupa’ya uyuşturucu taşıyan ve dağıtan uluslararası bir suç örgütünün başı olan Hırvatistan uyruklu Nenad Petrak’ın İstanbul’da düzenlenen KARTEL-2 Operasyonu ile yakalandığını duyurdu. Petrak, Hırvatistan’da ‘kasten adam öldürme’ suçundan kırmızı bültenle aranıyordu.

İstanbul’da uyuşturucu operasyonu! Kırmızı bültenle aranan kartel lideri yakalandı

Türkiye, uyuşturucu ile mücadelede büyük bir başarıya imza attı. Güney Amerika’dan Avrupa’ya uyuşturucu taşıyan ve dağıtan kırmızı bültenle aranan uluslararası bir suç örgütünün başı olan Hırvatistan uyruklu Nenad Petrak, İstanbul’da düzenlenen KARTEL-2 Operasyonu ile tutuklandı. Petrak, Hırvatistan’da ‘kasten adam öldürme’ suçundan kırmızı bültenle aranıyordu. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, operasyonun detaylarını sosyal medya hesabından paylaştı.

ZEHİR TACİRİ 9 ÜLKEDE FAALİYET GÖSTERİYORDU

Bakan Yerlikaya, Nenad Petrak’ın Hırvatistan Yolsuzluk ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesinin (USKOK) raporuna göre, 9 ülkede çok sayıda kişiyi kendi suç örgütüne bağlayan ve zehir saçan bir kişi olduğunu belirtti. Yerlikaya, Petrak’ın Avrupa’da uyuşturucu pazarının büyük bir bölümünü kontrol ettiğini ve yıllık milyonlarca dolar kazandığını söyledi.

KARTEL-2 OPERASYONU NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Bakan Yerlikaya, Emniyet Genel Müdürlüğü koordinesinde, İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube, İstihbarat Şube, Göçmen Kaçakçılığı ile Mücadele ve Hudut Kapıları şube müdürlüklerinin, uluslararası takibe aldığı Nenad Petrak’ın Üsküdar’da olduğunu tespit ettiklerini bildirdi. Yerlikaya, “İstanbul Özel Harekat Şube Müdürlüğünün desteğiyle hemen KARTEL-2 Operasyonu başlatıldı ve uluslararası zehir taciri kıskıvrak yakalandı.” dedi.

Bakan Yerlikaya, operasyonda görev alan tüm güvenlik güçlerine teşekkür etti ve Türkiye’nin uyuşturucu ile mücadelesinin kararlılıkla devam edeceğini vurguladı.