Bist 100
9.347,17 0%
DOLAR
30,98 -0,08%
EURO
33,64 0,11%
ALTIN
2.004,99 -0,15%

İstanbul’da hekimlerden kanlı önlüklerle Gazze’ye destek yürüyüşü

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki göstermek için İstanbul’da bir araya gelen hekimler, kanlı önlüklerini giyerek sessiz bir yürüyüş gerçekleştirdi. Türk ve Filistin bayrakları taşıyan hekimler, İsrail’in savaş suçlarına dikkat çekti.

Yayın Tarihi: 02.12.2023 16:39
Güncelleme Tarihi: 02.12.2023 16:39

İstanbul’da hekimlerden kanlı önlüklerle Gazze’ye destek yürüyüşü

İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye yönelik saldırılarını sürdürüyor. Saldırılarda, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yüzlerce Filistinli hayatını kaybetti, binlercesi yaralandı. İsrail, uluslararası hukuk ve insan hakları ihlallerini umursamadan, Gazze’nin altyapısını, hastanelerini, okullarını, camilerini ve medya kuruluşlarını bombalıyor.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki göstermek için İstanbul’da çeşitli hastanelerde görev yapan hekimler, kanlı önlüklerini giyerek sessiz bir yürüyüş düzenledi.

Beyoğlu’ndaki Karaköy İskelesi önünde toplanan hekimler, ellerinde Türk ve Filistin bayrakları ile İsrail aleyhine Türkçe ve İngilizce yazılan dövizler taşıdı.

Hekimler, Sirkeci Tren Garı’na kadar yürüyerek, Gazze’deki meslektaşlarına ve halka destek verdi.

istanbul

HEKİMLERDEN İSRAİL’İ KINAYAN AÇIKLAMA

Yürüyüşün ardından grup adına basın açıklamasını okuyan doktor Mehmet Muhsin Kefçi, İsrail’in Gazze’de soykırım yaptığını ve savaş suçu işlediğini söyledi.

Kefçi, Gazze’deki hekim ve sağlık çalışanlarının elektriksiz, ilaçsız, oksijensiz şartlarda tedavi sunmak için destansı bir mücadele verdiğini belirtti. Kefçi, İsrail’in hastaneleri hedef almasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

istanbul

Kefçi, hekim olarak tüm meslektaşlarını, Gazzelilere yapılan zulme açıktan desteğini bildiren ilaç firmalarını boykot etmeye çağırdı. Kefçi, ayrıca Sağlık Bakanlığına da hastane eczanelerinde muadil ilaç kullanılması çağrısında bulundu.

Kefçi, “Kanıksamayacağız, normalleştirmeyeceğiz, sindirilmeyeceğiz. Sabırla ve azimle hekimler olarak zulme karşı dur diye haykıranlar olacağız.” dedi.

Yürüyüşe, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Üyesi Ahmet Selim Köroğlu ile çok sayıda vatandaş da destek verdi.