Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

İstanbul’da deprem korkusu: Yer bilimci Görür’den uyarı: “Yazı tura gibi”

Marmara Denizi’nde meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki deprem, İstanbul’da beklenen büyük depremi gündeme getirdi. Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, kentte her an deprem olma ihtimalinin yüzde 47 olduğunu söyledi. Görür, “Bu inanılmaz bir oran. Neredeyse yazı tura atacaksın.” dedi.

Yayın Tarihi: 08.12.2023 15:11
Güncelleme Tarihi: 08.12.2023 15:11

İstanbul’da deprem korkusu: Yer bilimci Görür’den uyarı: “Yazı tura gibi”

İstanbul, 1999 yılında yaşanan Gölcük depreminden bu yana büyük bir deprem tehlikesi altında. Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın kuzey kolunda beklenen depremin 7 ila 7,5 büyüklüğünde olması bekleniyor. Bu depremin ne zaman gerçekleşeceği ise bilinmiyor.

Bu hafta başında Marmara Denizi, Gemlik Körfezi’nde Bursa Mudanya açıklarında 5,1, ardından 4,5 ve 3,5 büyüklüğünde depremler meydana geldi. Sarsıntılar; Bursa, İstanbul, İzmir ve Tekirdağ başta olmak üzere pek çok ilde hissedildi. Bu depremler, İstanbul’da yaşayan milyonlarca insanı tedirgin etti.

“NEREDEYSE YAZI TURA ATACAKSIN”

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Mudanya açıklarında gerçekleşen depremin Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın güney kolunda gerçekleştiğini dile getirdi. Görür, “Büyük Marmara depremi ise aynı fay hattının kuzey kolunda bekleniyor.” dedi.

Görür, bu depreme ilişkin öngörülerin halen geçerli olduğunu vurgulayarak, İstanbul’da her an deprem olma ihtimalinin yüzde 47’ye çıkmış durumda olduğunu söyledi. Görür, “Bu inanılmaz bir oran. Neredeyse yazı tura atacaksın.” ifadelerini kullandı.

ADALAR VE KUMBURGAZ FAYLARI KRİTİK

Görür, Marmara Bölgesi’nin Kumburgaz ve Adalar faylarının deprem üreteceğini belirterek, Adalar fayı kırılırsa en fazla 7, Kumburgaz fayı kırılırsa minimum 7,2, her iki fay aynı anda kırılırsa 7,5 büyüklüğünde deprem olacağını dile getirdi.

Görür, İstanbul’da yaşayanların depreme karşı hazırlıklı olması gerektiğini, binaların güçlendirilmesi, acil durum planlarının yapılması ve deprem eğitimlerinin verilmesi gerektiğini vurguladı.