İstanbul Beyaza Büründü, Meteoroloji’den 45 İle Kritik Uyarı!

İstanbul’da sabah saatlerinde başlayan kar yağışı, kentte kışı müjdeledi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ise 45 il için sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulundu. Yağışların kuvvetli, yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor.

İstanbul Beyaza Büründü, Meteoroloji’den 45 İle Kritik Uyarı!

İstanbul’da Kar Sürprizi: 45 İl İçin Meteoroloji’den Uyarı Geldi

İstanbul’da kar sürprizi yaşandı. Sabah saatlerinde başlayan kar yağışı, kentte beyaz bir manzara oluşturdu. Özellikle yüksek kesimlerde kar kalınlığı arttı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 45 il için sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulundu. Uyarıya göre, yağışların kuvvetli, yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor. Rüzgarın da fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji’den 45 İl İçin Uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 45 il için sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulundu. Uyarıya göre, yağışların kuvvetli, yer yer çok kuvvetli ve şiddetli olması bekleniyor. Yağışlar, genellikle yağmur ve sağanak, bazı bölgelerde ise karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek. Yağışların neden olabileceği ani sel, su baskını, taşkın gibi olumsuzluklara karşı vatandaşlar dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor. Rüzgarın da fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Rüzgarın neden olabileceği çatı uçması, ağaç devrilmesi, ulaşımda aksamalar, soba ve baca gazı zehirlenmeleri gibi olumsuzluklara karşı vatandaşlar dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

Bölgelerde Hava Nasıl Olacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bölgelerde hava durumunu şöyle açıkladı:

  • Marmara: Çok bulutlu, bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı, Kırklareli, Bursa ve Bilecik çevrelerinin yükseklerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, bölge genelinde kuvvetli, Kocaeli, Yalova, Bursa, Bilecik ve Sakarya çevrelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor. Rüzgârın, kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-70 km/saat), kıyılarında çok kuvvetli ve tam fırtına (80-110 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.
  • Ege: Parçalı ve çok bulutlu, Denizli çevreleri yağmur ve sağanak yağışlı, Uşak, Afyonkarahisar ve Kütahya çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgârın, Kıyı ve İç Ege’de kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına (50-80 km/saat) şeklinde esmesi bekleniyor.

İstanbul Beyaza Büründü, Meteoroloji’den 45 İle Kritik Uyarı!

Hangi iller için uyarıda bulunuldu?

  • Sarı kodlu uyarı: Ankara, Kırıkkale, Çankırı, Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Çorum, Yozgat, Sivas, Tokat, Amasya, Erzincan, Erzurum, Kars, Ağrı, Iğdır, Ardahan, Van, Bitlis, Muş, Bingöl, Tunceli, Elazığ, Malatya, Adıyaman, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak, Hakkari, Diyarbakır.
  • Turuncu kodlu uyarı: İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa, Bilecik, Sakarya, Ordu.