Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

İsrail Savunma Bakanı: 7 Cephede saldırı altındayız

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları devam ederken, İsrail Savunma Bakanı Yaov Gallant, ülkesinin Gazze, Batı Şeria, Lübnan, Suriye, Irak, Yemen ve İran’dan gelen saldırılarla karşı karşıya olduğunu söyledi. Gallant, bu bölgelerdeki teröristleri hedef almaktan çekinmediklerini belirtti.

Yayın Tarihi: 26.12.2023 17:29
Güncelleme Tarihi: 26.12.2023 17:29

İsrail Savunma Bakanı: 7 Cephede saldırı altındayız

İsrail Savunma Bakanı Yaov Gallant, İsrail Meclisinin Dışişleri ve Güvenlik Komitesinde konuştu. Gallant, İsrail’in “çok cepheli bir savaşın” içinde olduğunu ve bu savaşın “ulusal kararlılık” gerektirdiğini ifade etti.

Gallant, “Gazze, Lübnan, Suriye, Batı Şeria, Irak, Yemen ve İran olmak üzere 7 farklı bölgeden saldırı altındayız. Bu cephelerin altısında faaliyet gösterdik. Net bir şekilde söylüyorum, bize karşı çalışan herkes potansiyel hedeftir, kimsenin dokunulmazlığı yok.” dedi.

Gallant, İsrail’in bu bölgelerden hangilerine saldırı düzenlediğini açıklamadı ancak İsrail’in Gazze, Batı Şeria, Suriye ve Lübnan’a yönelik saldırılar yaptığı biliniyor.

Gallant, Gazze’ye yönelik saldırıların “uzun, zorlu ve yüksek maliyetli” olacağını ancak “gerekçesinin olabilecek en yüksek düzeyde” olduğunu söyledi. Gallant, “Gazze’deki savaşın hedeflerine ulaşılamaması durumunda insanlar, onları nasıl koruyacağımızı bilmediğimiz bir yerde yaşamak istemeyecekler.” diye konuştu.

Gallant, “Kararlılık, güç ve ulusal birliğe” ihtiyaç duyulduğunu vurgulayarak, “Bu, hayatta kalanın ulusal düzeyde kendi değerleri ve birliği açısından en güçlü olacağı bir savaştır, bu bir ulusal kararlılık savaşıdır ve ben Hamas’ı yeneceğimizi söylüyorum.” dedi.

gazze

Gallant’ın konuşmasının ardından İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yeni saldırılar düzenledi. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Gazze’deki Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarına ait bazı hedeflerin vurulduğu belirtildi.

İsrail ile Hamas arasında 7 Ekim’de başlayan çatışmalarda binlerce kişi hayatını kaybetti. İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı. Gazze’de ise en az 8 bin 500’ü çocuk, 6 bin 300’ü kadın olmak üzere, 20 bin 915 Filistinli öldürüldü, 54 bin 918 kişi de yaralandı.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarını başlatmasının ardından Hizbullah ve Lübnan’daki Filistinli gruplar, 8 Ekim’den bu yana İsrail’e roket saldırıları düzenliyor. İsrail’in de karşılık verdiği bu saldırılar ölüm ve yaralanmalara yol açıyor.

gazze

Yemen’deki Husiler ise İsrail’i insansız hava aracı ile hedef almış ve Kızıldeniz üzerinden İsrail’e giden gemilere yönelik saldırılar düzenlemişti.

İSRAİL’İN GAZZE’Yİ İŞGALİ

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim’de kapsamlı saldırı düzenledi.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarında en az 8 bin 500’ü çocuk, 6 bin 300’ü kadın olmak üzere, 20 bin 915 Filistinli öldürüldü, 54 bin 918 kişi de yaralandı. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor.

gazze

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 159’u karadan işgal sürecinde olmak üzere 492 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım’da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani arada” 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 303 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda devam eden çatışmalarda 26 Lübnanlı sivil, 126 Hizbullah mensubu ile 5 İsrailli sivil ve 9 İsrail askeri öldü.

İSRAİL’İN 7 CEPHELİ SAVAŞI: NEDEN VE NASIL!

İsrail Savunma Bakanı Yaov Gallant’ın açıkladığı gibi, İsrail 7 farklı cephede savaşıyor. Peki bu savaşın nedenleri, yöntemleri ve sonuçları neler? İşte bu soruların cevapları:

İsrail, bölgedeki güç dengesini kendi lehine değiştirmek ve Filistinlilerin haklarını gasp etmek için savaşıyor. İsrail, Gazze Şeridi’ni abluka altında tutuyor, Batı Şeria’yı işgal ediyor ve Kudüs’teki kutsal mekanlara saldırıyor. İsrail, ayrıca Lübnan, Suriye, Irak, Yemen ve İran’daki direniş gruplarını ve müttefiklerini tehdit olarak görüyor ve onları yok etmeye çalışıyor.

İsrail, savaşmak için hem kara hem de hava güçlerini kullanıyor. İsrail, Gazze Şeridi’ne kara birlikleriyle girdi ve şehri bombaladı. İsrail, ayrıca Batı Şeria’da Filistinlilere baskı uyguladı ve Kudüs’te Mescid-i Aksa’ya saldırdı.

İsrail, Lübnan, Suriye, Irak, Yemen ve İran’daki hedeflere ise hava saldırıları düzenledi. İsrail, aynı zamanda istihbarat, siber ve psikolojik savaş yöntemlerini de kullandı.