İsrail’in Katliamı Sürüyor: Gece boyunca sağlık kuruluşlarını vurdu

İsrail-Hamas arasındaki çatışmaların 7 Ekim’de başlamasından bu yana Gazze Şeridi’nde yaşanan insanlık dramı devam ediyor. İsrail ordusu, gece boyunca Gazze’deki birçok bölgeyi hedef aldı, onlarca Filistinli hayatını kaybetti. İsrail’in saldırılarında Gazze’deki hastaneler de ağır hasar gördü. İsrail, yaralıların tahliyesini de engelledi.

İsrail’in Katliamı Sürüyor: Gece boyunca sağlık kuruluşlarını vurdu

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ndeki sivil yerleşim yerlerini, okulları, camileri, medya kuruluşlarını ve sağlık kuruluşlarını bombalamaya devam ediyor. Gece boyunca Gazze’nin orta kesimlerindeki Zevayde bölgesinde bir ailenin evine düzenlenen hava saldırısında 10 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı. İsrail savaş uçakları, Şatı Mülteci Kampı’nda ve Gazze’nin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi çevresinde de şiddetli saldırılar gerçekleştirdi.

HASTANELER YIKILDI, YARALILAR MAHSUR KALDI

Gazze’deki hükümetin Medya Ofisi Başkanı Selame Maruf, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki tüm hastanelerin çevresini yoğun bombardımana tuttuğunu, hastanelere yönelik tehditlerini uygulamaya başladığını söyledi.

Maruf, İsrail’in yaralıların çıkışını engellediğini, Refah Sınır Kapısı’na taşınan yaralıların Gazze’nin kuzeyine dönmelerine izin vermediğini belirtti.

Maruf, Gazze Şeridi’nde hiç kimsenin kuzeyden güneye ya da güneyden kuzeye gitmesine izin verilmediğini de ifade etti.

İsrail’in saldırıları sonucu Gazze’deki hastaneler büyük zarar gördü. Şifa, Nasr Çocuk, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastaneleri ile Filistin Kızılayı’na bağlı Kudüs ve Endonezya hastaneleri yıkıldı ya da hasar gördü. Hastanelerde binlerce yaralı ile sivil bulunuyordu.

İsrail’in hastaneleri hedef almasına karşı uluslararası toplumdan tepki geldi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Birleşmiş Milletler (BM), İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Kızılhaç ve birçok uluslararası örgüt, İsrail’e tepki gösterdi.

GAZZE’DE ÖLÜ SAYISI 10 BİNE YAKLAŞTI

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında 4 bin 800’ü çocuk, 2 bin 550’si kadın olmak üzere 9 bin 770 Filistinlinin öldürüldüğünü, en az 24 bin kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail ise Gazze’den düzenlenen saldırılarda 315’i asker 1400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari ise, Gazze’deki hastanelerin Hamas tarafından kullanıldığını iddia etti.

Hagari, “Bizler Gazze Şeridi’nde hastane veya ambulansları vurmak istemiyoruz.” dedi.

Ancak İsrail’in saldırılarında hastanelerin yanı sıra ambulanslar da hedef alındı. Gazze’deki Filistin Kızılayı, İsrail’in ambulanslara ateş açtığını, bir ambulans şoförünün öldürüldüğünü, 12 ambulansın hasar gördüğünü bildirdi.