Bist 100
10.643,58 3%
DOLAR
32,21 -0,22%
EURO
35,12 -0,22%
ALTIN
2.492,01 1,55%

iOS 17.1 ile iPhone’unuzda Neler Değişecek?

Apple, iOS 17 işletim sisteminin ilk büyük güncellemesi olan iOS 17.1’i yakında yayınlayacak.

Yayın Tarihi: 20.10.2023 20:31
Güncelleme Tarihi: 20.10.2023 20:31

iOS 17.1 ile iPhone’unuzda Neler Değişecek?

iOS 17.1, iPhone kullanıcılarına birçok yeni özellik ve iyileştirme sunacak. İşte iOS 17.1 ile gelen önemli yeniliklerden bazıları:

Apple Music Favoriler

iOS 17.1 ile birlikte, Apple Music uygulamasında şarkı, albüm, çalma listesi ve sanatçıları favori olarak işaretleyebileceksiniz. Favori olarak işaretlediğiniz müzikler, kütüphanenize eklenecek ve size daha iyi öneriler sunacak. Favori olarak işaretleme, önceki “Beğen” sisteminin yerini alacak ve favori olarak işaretleme, Kilit Ekranı’nın Şimdi Çalıyor widget’ından da yapılacak. Bir albümdeki bir parçanın yanındaki yıldız, favori olduğunu gösterirken, en çok çalınan parçanın yanında bir nokta olacak.

Apple Music uygulamasında ayrıca çalma listelerinizi özelleştirmek için yeni seçenekler de bulunacak. Çalma listeleriniz için geometrik şekil ve degrade içeren sekiz farklı sanat eseri stili seçebileceksiniz. Sanat eserlerinin renkleri, çalma listenizin ilk şarkısının albüm kapağından alınacak.

AirDrop Üzerinden İnternet

iOS 17.1 ile AirDrop transferleri, paylaşım yaptığınız kişiyle yakın mesafede kalmadan da tamamlanabilecek. Bu sayede büyük dosyaları AirDrop ile paylaşırken insanlarla yakın mesafede kalmak zorunda kalmayacaksınız. Ayarlar uygulamasında AirDrop bölümünde, hücresel veri üzerinden transferlere izin vermek veya vermeme seçeneği bulunacak.

Bağlantılı Kartlar

iOS 17 ile birlikte tanıtılan interaktif kilit ekranı widget’ları, iOS 17.1 ile daha da geliştirilecek. Bağlantılı kartlar adı verilen yeni bir özellik sayesinde, widget’lara dokunarak ilgili uygulamaya veya web sitesine yönlendirilebileceksiniz. Örneğin, hava durumu widget’ına dokunarak Hava Durumu uygulamasını açabilecek veya haber widget’ına dokunarak haberin tamamını okuyabileceksiniz.

Dinamik Ada Değişiklikleri

iOS 17’de tanıtılan Dinamik Ada özelliği, iPhone’unuzu yüzünüze doğru tuttuğunuzda ekranın açılmasını sağlıyor. Bu özellik sayesinde iPhone’unuzu uyandırmak için düğmelere basmanız gerekmiyor. iOS 17.1 ile birlikte Dinamik Ada özelliği daha da iyileştirilecek ve ekranın otomatik olarak kapanmasını veya açık kalmasını sağlayabileceksiniz.

Fotoğraf Karıştırma için Albüm Seçme

iOS 17’de tanıtılan Fotoğraf Karıştırma özelliği, kilit ekranınızda rastgele fotoğraflar gösteriyor. Bu özellik sayesinde iPhone’unuzdaki anılarınızı tekrar hatırlayabiliyorsunuz. iOS 17.1 ile birlikte Fotoğraf Karıştırma özelliği için hangi albümden fotoğraflar seçileceğini belirleyebileceksiniz.

Nintendo Switch N64 Kumanda Desteği

iOS 17.1 ile birlikte iPhone’unuzda oyun oynarken Nintendo Switch N64 kumandasını kullanabileceksiniz. Apple, iOS 17’de Nintendo Switch Pro kumandasının desteğini sunmuştu. iOS 17.1 ile birlikte N64 kumandası da desteklenecek.

Önemli Hata Düzeltmeleri

iOS 17.1, sadece yeni özellikler getirmekle kalmayacak, aynı zamanda iOS 17’de karşılaşılan bazı önemli hataları da düzeltecek. Bunlardan en dikkat çekeni, iPhone 15 Pro Max’te görülen “ekran yanığı” sorunu. Bu sorun nedeniyle bazı iPhone 15 Pro Max sahipleri, OLED panelde bazı görüntülerin kalıcı olarak göründüğünü bildirmişti. Apple’ın iOS 17.1 sürüm notlarında, “ekran görüntüsü kalıcılığına neden olabilecek sorunları” gideren bir yazılım düzeltmesi olduğu belirtiliyor1.

iOS 17.1’in ne zaman yayınlanacağına dair kesin bir tarih yok, ancak Apple’ın Ekim ayı sonuna kadar güncellemeyi sunması bekleniyor. iOS 17.1’i yüklemek isteyenler, Ayarlar uygulamasından Genel → Yazılım Güncelleme bölümüne giderek güncellemeyi kontrol edebilirler.