Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

İngiltere, 16 yaşından küçüklere sosyal medyayı yasaklamayı planlıyor!

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, 16 yaşından küçüklerin sosyal medya kullanımını kısıtlamayı düşünüyor. Gençlerin çevrim içi zararlardan korunması için hükümetin ve Başbakan Sunak'ın sosyal medyaya yasak getirebileceği konuşuluyor.

Yayın Tarihi: 15.12.2023 11:05
Güncelleme Tarihi: 15.12.2023 11:05

İngiltere, 16 yaşından küçüklere sosyal medyayı yasaklamayı planlıyor!

İngiltere’de çocukların sosyal medya kullanırken maruz kaldıkları riskleri araştırmak üzere yeni yılda bir istişare başlatılacak. Bu kapsamda, sosyal medyanın 16 yaşından küçükler için yasaklanması da gündemde.

Ancak Bloomberg'in ilk haberine göre, yetkili bir isim, "Bizim bakış açımıza göre, özellikle herhangi bir şeyi engellemek yerine ebeveynleri güçlendirmenin yollarını arıyoruz. Araştırmalarda bir boşluk olduğunu tespit ettik. Bu nedenle bu konuda daha ne gibi araştırmalar yapılması gerektiğine bakacağız. Fakat henüz bakanlar tarafından imzalanmış bir şey yok” dedi.

sosyal medya

“SOSYAL MEDYA, GENÇLİK YILLARINI GEÇİRMEK İÇİN BERBAT BİR YER HALİNE GELDİ”

Instagram ve Pinterest'te zararlı içeriklere erişmesinin ardından 14 yaşında intihar eden Molly Russell'ın ailesi tarafından kurulan Molly Rose Vakfı, herhangi bir incelemede iletişim denetçisi Ofcom'a daha fazla yetki verilmesi üzerinde durulması gerektiğini ifade etti.

Vakfın danışmanlarından Andy Burrows, "Çocukları çevrim içi risklerden korumak için daha fazla önlem alınması gerektiği açık. Ancak platformların artık bir dizi önlenebilir tehlike ile çalkalanmamasını sağlamak için düzenleyicinin elini güçlendirmek üzerinde durulmalıdır” diye konuştu.

Çocukların çevrim içi güvenliği konusunda etkili kampanyalar yürüten ve aynı zamanda bankalar arası bir akran olan Beeban Kidron ise konuya ilişkin olarak şunları söyledi: "Sosyal medyanın büyük çoğunluğu bağımlılık yaratacak, kutuplaştıracak ve gerçekçi olmayan arzu dolu yaşam tarzlarını sergileyecek şekilde tasarlanmıştır. Dolayısıyla gençlik yıllarınızı geçirmek için berbat bir yer haline gelir."

KIdron, sözlerine şöyle devam etti: "Ancak çocukların gelişimini destekleyecek şekilde tasarlamak yerine onları dijital alanlardan dışlamak gibi bir tepkiyle karşılaşmaktan endişe duyuyorum."