Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

İmamoğlu'ndan Muharrem İnce yanıtı: Birlikte başaracağız

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Muharrem İnce ile yaptığı görüşmenin detaylarını açıkladı. İmamoğlu, İnce’nin İzmir adaylığı ile ilgili bir konu geçmediğini, İstanbul odaklı ve İstanbul’da güçlü bir şekilde destek olma konusundaki duygusunu kendisiyle paylaştığını söyledi. İmamoğlu, “Sayın İnce’yle görüşmemiz doğal. Bundan sonraki görüşmelerimiz de mümkün. Birlikte başaracağız.” dedi.

Yayın Tarihi: 08.12.2023 15:29
Güncelleme Tarihi: 08.12.2023 15:29

İmamoğlu'ndan Muharrem İnce yanıtı: Birlikte başaracağız

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yenikapı’da Dr.Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen 2.Kariyer ve İstihdam Zirve ve Fuarı’na katıldı. İmamoğlu, etkinlikte basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“SAYGILI VE SEVGİLİ BİR İLİŞKİMİZ VAR”

Muharrem İnce ile görüşmesiyle ilgili soruyu yanıtlayan İmamoğlu, “Sayın Muharrem İnce ile uzun yıllara dayanan bir diyaloğa ve ilişkiye sahibiz. Karşılıklı çok saygılı ve sevgili bir ilişkimiz var. Dertleştiğimiz, sohbet ettiğimiz anlar geçmişte de oldu, böylesi bir görüşme arzusunu keyifle karşıladık." dedi.

İmamoğlu, İnce’nin İstanbul odaklı ve İstanbul’da güçlü bir şekilde destek olma konusundaki duygusunu kendisiyle paylaştığını dile getirerek, “Bu kapsamda gerçekten geniş, hatta İstanbul başarısının yakın çevresine de yansıması noktasında, görüş alışverişinde bulunduk.” diye konuştu.

“İZMİR’İN ADI BİLE GEÇMEDİ”

İnce’nin adaylığı ile ilgili soruya cevap veren İmamoğlu, “Hiç öyle bir konu dahi geçmedi. Hadi şöyle söyleyeyim, ki konuşulabilirdi. Bilgi paylaşımı olabilirdi. Hani kod adı İzmir ise eğer İzmir’in ismi bile geçmedi sohbetimizde.” diye konuştu.

İmamoğlu, İYİ Parti’nin 81 ilde aday kararı ve Meral Akşener’in ulaşım konulu söylemi sorulan İmamoğlu, “Ben İstanbul ismini duymadım konuşmasında. Ben üstüme alınmadım. Belki başka bir şehri kastetmiştir Sayın Meral Akşener. Çünkü, genelleme; ben o sohbeti okuyunca yurt dışındaydım ve o içerik bölümünü aldım, dinledim. İçinde İstanbul yok. Sayın Akşener’in de bizi kastettiğini düşünmüyorum.” dedi.

“TEKRAR GÖRÜŞMEK DE MÜMKÜNDÜR”

İmamoğlu, “Sayın Akşener’le ve İYİ Parti’yle, İYİ Parti teşkilatıyla, İstanbul’daki temsilcileriyle görüşmelerimiz akşamdan sabaha kesilmez. Genel İdare Kurulu tabi ki önemli bir kuruldur. Partinin karar alma mekanizmasıdır. Bu karara elbette hepimiz saygı duyarız ama toplumsal tabandaki sesleri duymak ve bu seslerin yanı sıra teşkilatları olan, örgütlere olan, yansımasını da hissederek eğer bir sorumluluk varsa, vazife varsa tekrar görüşmek de mümkündür.” diye konuştu.

İmamoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

 "Sadece İstanbul'da değil, Türkiye'nin birçok yerinde bu görüşmelerin yapıldığını İYİ Partili belediyelerin de yaptığını, Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin de yaptığını, yeni talip olan insanların da yine ilişki kurarak bu dayanışmayı, bu ittifakı yaptıklarını duyuyorum. Bu başka şehirlerde, başka partilerle görüşmelere de dönüştüğünü ve dönüşebileceğini de biliyorum. Siyasetin, bu anlamdaki gerçek sayfasını hiçbirimiz inkar edemeyiz. Bugün bunu soruyorsunuz. Belki başka gün bambaşka tersi bir soruyu da sorabilirsiniz ama dediğim gibi her zaman söylediğim gibi ben 2019'un 28 Aralık'ında adaylık açıklamamı yaptığımda İstanbul ittifakı dediğimde inanarak söylemiştim. İstanbul'da muazzam bir İstanbul ittifakı inşa edilmiştir. Bu inşa edilen ittifakın elbette altyapısında Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti vardır. Buna sonsuz saygı duyuyorum ve bunu daha da ileriye taşımak, ittifakı daha da büyütme konusunda kararlı bir İBB Başkanı ve Ekrem İmamoğlu var."