Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

İlk defa bir beyin vücuttan çıkarılıp makineye bağlanarak fonksiyonlarını sürdürdü!

Bilim insanları, bir domuz beynini domuzun vücudundan çıkararak, işlevini kaybetmeden saatlerce hayatta tutmayı başardı. İşte konu ile ilgili olarak merak edilenler...

Yayın Tarihi: 17.11.2023 20:38
Güncelleme Tarihi: 17.11.2023 20:38

İlk defa bir beyin vücuttan çıkarılıp makineye bağlanarak fonksiyonlarını sürdürdü!

Futurama isimli animasyon bir dizide kimi bireylerin yalnızca kafaları, bir cam kapta muhafaza ederek yaşamaları sağlanıyordu. Bilim insanlarının yaptığı yeni bir bilimsel çalışma, resmen böylesi cam kaplarda yaşamın önünü açan süreçte ilk aşama olabilir. Texas Üniversitesi Southwestern Tıp Merkezi'ndeki bilim insanları, gerçekleştirdikleri araştırmalarda domuz beynini, vücudunun dışında kısa süre de olsa sağlıklı ve işlevsel biçimde muhafaza etmeyi başardı.

Scientific Reports isimli bilimsel bir dergide yayımlanan makaleye göre, bilim insanları, gerçekleştirdikleri bilimsel çalışmada öncelikle domuz beyninin fonksiyonel biçimde çalışması konusunda lazım olan koşulları belirlemesinin ardından, ekstrakorporeal pulsatil dolaşım kontrolü (EPCC) isimli aygıt kullandı. Söz konusu aygıtla beynin ihtiyacı olan kan basıncı, besinler, sıvı akışı ve bunun yanı sıra, sıcaklık gibi etkenler beynin vücuttaki ortamını üretecek biçimde oluşturuldu. Daha sonra ise ketamin adı verilen bir ilaçla uyuşturulan domuz beyni cihazın içine konuldu.

domuz beyni

YALNIZCA BEYİN OLARAK HAYATA TUTUNMAK MÜMKÜN MÜ?

Webtekno'nun haberine göre, nörologlardan oluşan bilim insanlarınca yapılan araştırmada, bedenin geri kalan bölümünden gelen bir biyolojik girdi bulunmamasına karşın beyindeki etkinliğin beş saat boyunca en az seviyede farklılıkla yaşamını sürdürdüğü belirlendi. Nörologlara göre bu durum, insan beynini başka vücut işlevlerinden etkilenmeden inceleme yapma konusunda çeşitli fırsatlar verebilecek. Ayrıca, yakın bir süreçte beyin nakli işlemine de olanak verecek.

Eugene McDermott İnsan Büyümesi ve Gelişimi Merkezi'nde çalışan bilim insanı, Prof. Dr. Juan Pascual, "Bu başarı, bedenden bağımsız bir şekilde beyne odaklanan bilimsel araştırmalara fırsat vererek fizyolojik problemlere de daha önce hiç gerçekleşmemiş biçimde cevap vermemize imkân veriyor” dedi.