Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

İlk astronot Gezeravcı ve ekibi uzayda hangi deneyleri yapacak? 13 farklı deneye imza atılacak

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın da yer aldığı Axiom-3 (Ax-3) ekibi, uluslararası uzay istasyonuna başarıyla ulaştı. Gezeravcı ve ekibi, istasyona vardıktan sonra bilimsel deneylerine başlamaya hazırlanıyor. İmza attıkları başarı, Türk uzay programının önemli bir adımını temsil ederken, astronot Alper Gezeravcı da Türkiye'nin gurur kaynağı oldu. Peki Alper Gezeravcı ve ekibi uzayda hangi deneylere imza atacak?

Yayın Tarihi: 21.01.2024 15:10
Güncelleme Tarihi: 21.01.2024 15:43

İlk astronot Gezeravcı ve ekibi uzayda hangi deneyleri yapacak? 13 farklı deneye imza atılacak

Axiom Space; Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın da yer aldığı Ax-3 ekibinin, uzayda bulunan Expedition 70 tarafından canlı olarak karşılanma anını yayınladı. Ax-3 ekibinin operasyonu başarıyla tamamlandı. 27 Eylül 2023'te başlayan Expedition 70 misyonundaki astronotlar ve kozmonotlar, Ax-3 ekibini uzay istasyonunda karşıladı. 

İLK SÖZLER İSTİKBAL GÖKLELERDEDİR OLDU

Alper Gezeravcı, uzay istasyonuna varışının ardından yaptığı ilk konuşmada şunları söyledi:

"Öncelikle burada bizi karşıladığınız için teşekkür ederim. Kapıda bizi bekliyorlardı, güzel bir karşılama oldu. Tüm herkese teşekkür etmek isterim. Son 8 aydır devam eden eğitim sürecinde bize destek olan tüm ortaklarımıza güvenli bir yolculuk sağladıkları için teşekkür ederiz. Türkiye olarak tarihimizde ilk kez uzaya çıkıyoruz. Bilim ve araştırma çalışmalarına katkıda bulunmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, bu vatan için canlarını veren tüm şehitlerimize, buraya adım atmamızı sağlayan güçlü iradesiyle devletimize ve bu imkanları bize sunan milletimize şükranlarımı sunuyorum. İstikbal göklerdedir!" 

Uzay yolculuğu, Ax-3 mürettebartını 36 saat boyunca taşıyan aracın UUİ'ye kenetlenmesiyle tamamlanmıştı. Peki Alper Gezeravcı ve ekibi şimdi nasıl bir süreç bekliyor? Uzayda neler olacak? Bilime katkı için hangi deneyler yapılacak? 

UZAYDA 13 FARKLI DENEY YAPILACAK 

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 14 gün boyunca 13 farklı deney gerçekleştirecek.

Yapılacak deneylerde, mikro yer çekimi ve uzay ortamında insan genetiği, insan sağlığı, biyoloji gibi alanlarda yoğunlaşılacak. Yüksek sıcaklıklara dayanıklı alaşımların üretilmesine odaklanan uzay için yeni nesil alaşımlar deneyi, uzay, havacılık ve savunma sanayii için malzeme geliştirmeyi amaçlıyor.

İlk astronot Gezeravcı ve ekibi uzayda hangi deneyleri yapacak! 13 farklı deneye imza atılacak

Bunlara ek olarak, dünyada zorlu koşullara adapte olan tek hücreli canlıların yer çekimsiz koşullarda büyüme testleri yapılacak. Tuz Gölü'nde yetişen bitkinin tuzla olan etkileşimi de uzay ortamında araştırılacak. 

ASTRONLARIN VE BİTKİLERİN DEĞİŞİMİ İNCELENECEK  

Alper Gezeravcı ve ekibinin gerçekleştireceği diğer deneyler arasında uzayda düşük yer çekimi, radyasyon, beslenme, uykusuzluk gibi durumların astronotların fizyolojik ve biyokimyasal değişimlerini incelemek bulunuyor. Ek olarak, uzay radyasyonunun kanserli hücre oluşumuna etkisi de detaylı bir şekilde araştırılacak.

İlk astronot Gezeravcı ve ekibi uzayda hangi deneyleri yapacak! 13 farklı deneye imza atılacak

Bir diğer deneyde, tek hücreli canlıların uzay ve Antarktika bölgesindeki büyüme verileri karşılaştırılarak, bitkilerin mikro yer çekimi altındaki değişimleri incelenecek. Propolis maddesinin mikro yer çekiminde bakteriler üzerindeki etkisi, başka deney konusu olacak.

İlk astronot Gezeravcı ve ekibi uzayda hangi deneyleri yapacak! 13 farklı deneye imza atılacak

Astronotlar, yapay zeka desteği ile havanın oksijen seviyesini hesaplayarak düşük yer çekiminin neden olduğu rahatsızlıkları tanımlayacaklar. Bu kapsamlı çalışmalar, TÜBİTAK Uzay, Axiom Space ve NASA iş birliğiyle koordineli bir şekilde yürütülecek.