İklim aktivisti Greta Thunberg Alman basınında 'tam zamanlı bir İsrail düşmanı' olarak lanse edildi

İklim aktivisti Greta Thunberg'in Filistin yanlısı söylemleri, Almanya'da geniş çaplı eleştirilere yol açtı.

İklim aktivisti Greta Thunberg Alman basınında 'tam zamanlı bir İsrail düşmanı' olarak lanse edildi

İsveçli aktivistin, İsrail'in Gazze saldırılarına karşı Filistin'e destek açıklamaları, Yeşiller Partisi Eş Başkanı Ricarda Lang ve Alman-İsrail Derneği Başkanı Volker Beck gibi önemli isimlerden keskin tepkiler aldı.

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Ricarda Lang, Thunberg'in sözlerini kesinlikle uygunsuz olarak değerlendirirken, Alman medyası da Thunberg'e sert eleştiriler getirdi. Sol eğilimli Tageszeitung gazetesi, Thunberg'in pozisyonunu 'istenmeyen kişi mi?' başlığı altında sert bir dille eleştirerek, 'Thunberg, iklim hareketinin gerçek potansiyelini kullanmak yerine hareketin içine kama sokuyor.' ifadesini kullandı.

Focus online'daki haberde, Thunberg'in antisemitizmi kıyamete eklediği ve bu nedenle uluslararası iklim hareketi adına güvenilirlik iddiasında bulunamayacağı belirtildi. Frankfurter Rundschau gazetesi ise 'Cumas for Future' hareketinin öncüsü olarak kabul edilen Thunberg'in tutumunu kabul edilemez bulduğunu dile getirdi.

Tagesspiegel gazetesindeki haberde ise Greta Thunberg'in artık 'tam zamanlı bir İsrail düşmanı' haline geldiği ve Filistin yanlısı duruşuyla tepki çektiği ifade edildi. Thunberg'in Filistin konusundaki çıkışlarının, iklim konularındaki güvenilirliğini sarsma potansiyeli taşıdığı yorumları yapıldı.