Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

İçinde bir dışında binbir yararı var! Nar kabuklarını böyle tüketmek kansere karşı yüzde 70 koruyor!

Kışın en sevilen meyvelerinden biri olan nar kabuğunun da faydaları bulunmaktadır. İşte nar kabuğunun aklınıza gelmemiş olabilecek bazı faydaları...

Yayın Tarihi: 05.12.2023 19:02
Güncelleme Tarihi: 05.12.2023 19:02

İçinde bir dışında binbir yararı var! Nar kabuklarını böyle tüketmek kansere karşı yüzde 70 koruyor!

Nar kabuğunun antioksidan açısından zengin olması nedeniyle birçok faydası vardır. Nar kabuğunun inanılmaz faydaları hakkında detaylı bilgiler habaerimizde..

Kanserle mücadelede etkili

Test tüpü çalışmalarının sonucunda nar kabuğu ekstraktının meme kanseri hücreleri, ağız kanseri hücreleri, kolon kanseri hücreleri, prostat kanseri hücreleri ve karaciğer kanseri olmak kaydıyla bazı kanser hücrelerinin büyüme sınırlamasına destek olduğu gözlemlenmiştir.

Diş sağlığını iyileştirir

Nar kabuğunun güçlü antibakteriyel özellikleri vardır ve gargaralarda kullanımının plak oluşumunun önüne geçtiği ve çeşitli diş ve periodontal hastalıkların tedavisine yardımcı olduğu da saptanmıştı.

nar kabuğunun faydaları

Antibakteriyel özellikleri vardır

Nar ekstraktının güçlü antibakteriyel özellikleri vardır ve enfeksiyonları önlemede, aynı zamanda yara iyileşmesini iyileştirme konusunda etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Romatoid artritin tedavisine yardımcı olur

Romatoid artrit, eklem iltihabına neden olan otoimmün bir hastalıktır. Narın antioksidan özelliğnin hastalığın şiddetinin azaltılmasında rol oynayabileceğine inanılıyor.

Kemik kaybı önlemeye yardımcı olur

Bazı çalışmalar nar kabuğunun kemik kaybını önlemeye ve yeni kemik dokusunu yenilemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Cilt rahatsızlıkları tedavisinde kullanılır

Nar kabuğu, ciltte koyu lekelerle karakterize durum olan hiperpigmentasyon hastalığını tedavi ettiği gösterilen antioksidanlar ve polifenoller açısından zengindir. Hiperpigmentasyonu olan 30 gönüllü üzerinde yapılan bir araştırma, yaklaşık bir ay her gün nar maskesi ve serum kullanmanın, yan etki olmadan hiperpigmentasyon alanlarını hafifletebildiğini buldu.

nar kabuğunun faydaları

Nar kabuğu UVB ışınlarına karşı korur ve hiperpigmentasyonu, sivilceyi, yaşlanmayı ve yara iyileşmesini iyileştirir.

Kronik hastalık riskini azaltır

Nar kabuğu, kalp hastalığı ile birlikte diyabet gibi kronik hastalıklara yönelik risk faktörlerini azaltmaya yardımcıdır. 30 gün süren küçük bir çalışma, 1000 mg nar kabuğu ekstresi takviyesinin, antiinflamatuar bir madde olarak hareket ederek kilolu ve obez kişilerde kolesterol ile kan şekeri düzeylerini iyileştirmeyi bulmuştur.

Tip 2 diyabetli 37 kişiyle yapılan başka bir çalışmada, 500 mg nar kabuğunun ekstresi alanların kan basıncında, kolesterolünde ve A1c hemoglobininde plasebo alanlara kıyasla iyileşmeler görülmüştür.

İşitme kaybını önleyebilir

Oksidatif stres yaşa bağlı işitme kaybına katkıda bulunan bir faktördür. Nar kabuğu oksidatif hasara karşı koruma sağlayan ve işitme kaybını önleme durumuna yardımcı olabilecek antioksidanlar açısından zengindir.

Beyin fonksiyonunu iyileştirir

 Alzheimer hastalığının başlangıcında oksidatif stresin rol oynadığı ileri sürülmüştür. Nar kabuğu, bu rahatsızlığı olan kişilerin yaşam kalitesini artırmaya yardımcı olabilecek antioksidanlar açısından zengindir.