Bist 100
9.344,97 1%
DOLAR
30,93 0%
EURO
33,45 -0,07%
ALTIN
2.014,25 0,11%

Huawei’den flaş açıklama! Huawei telefonlar, Android uygulamalarını desteklemeye devam edecek mi?

Huawei'nin yeni HarmonyOS işletim sisteminde Android uygulamalarını çalıştırmayacağı açıklanmıştı. Ancak yapılacak duyuruya göre, bu durum, sadece Çin’de geçerli olacak. İşte ayrıntılar...

Yayın Tarihi: 21.11.2023 21:51
Güncelleme Tarihi: 21.11.2023 21:51

Huawei’den flaş açıklama! Huawei telefonlar, Android uygulamalarını desteklemeye devam edecek mi?

Huawei CEO'su Richard Yu, önceki günlerde Huawei telefonlarındaki işletim sistemi HarmonyOS’un yeni sürümünde önemli bir düzenleme olacağını açıklamıştı. Bu düzenlemeyle beraber yeni işletim sistemini kullanan Huawei telefonlar, Android uygulamaları çalıştırmayacağı belirtilmişti. Yapılan açıklamanın ardından dünya genelindeki Huawei kullanıcıları için gergin bir bekleyiş süreci başlamıştı.

huawei

GÜNCELLEME SADECE ÇİN'DE GEÇERLİ OLACAK

Webtekno’nun haberine göre, ilk açıklamadan 7 gün sonra şirket, dünya genelindeki kullanıcılarını rahatlatacak bir duyuru yaptı. Buna göre, Çin haricindeki Huawei cihazlarda EMUI işletim sisteminin kullanılmaya devam edeceği aktarıldı. HarmonyOS ile görüntüsü tümüyle benzer olan bu Android altyapılı işletim sistemi, Google hizmetleri ve uygulamaları haricinde APK uygulamalarının kullanımına onay veriyor.

huawei

HUAWEİ'NİN SUNDUĞU DESTEK DEVAM EDECEK

China Mobile'a göre şirket, küresel çaptaki geliştiricilere sunduğu desteği arttırmayı sürdürecek. Huawei, Google uygulamalarını kullanamadığı cihazların eksiklerinin kapatılması konusunda büyük bir geliştirici ağına destek sağlıyor. Şirket, önceki senelerde ara ara global pazarlarda büyümelerini sürdürmeyi hedeflediklerini belirtmişti. 

Huawei aynı zamanda, dünya genelinde Emotion UI (EMUI) altında işletim sistemleri sunmayı sürdüreceğini açıkladı. EMUI işletim sisteminin yerini HarmonyOS’un alması da sadece HarmonyOS'un bütün eksiklerini tamamlaması halinde gerçekleşecek.