Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Hrant Dink’in katili Ogün Samast ismini değiştirmek için mahkemeye başvurdu

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i 16 yıl önce öldüren Ogün Samast, tahliye olduktan sonra ismini değiştirmek için mahkemeye başvurdu. Peki Samast’ın yeni ismi ne olacak?

Yayın Tarihi: 12.12.2023 14:26
Güncelleme Tarihi: 12.12.2023 14:26

Hrant Dink’in katili Ogün Samast ismini değiştirmek için mahkemeye başvurdu

16 yıl önce Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i silahla vurarak öldüren Ogün Samast, cezaevinden koşullu salıverilme kapsamında tahliye edildikten sonra, ismini değiştirmek istediği ortaya çıktı.

Samast’ın, memleketi Trabzon’da bulunan Akçaabat Asliye Hukuk Mahkemesi’ne yazılı dilekçeyle başvurarak adının değişmesini talep ettiği öğrenildi.

Samast’ın yeni ismi ne olacak, hangi gerekçeyle isim değiştirmek istediği ise henüz bilinmiyor.

SAMAST HAKKINDA YENİ İDDİANAME HAZIRLANDI

Hrant Dink suikastının tetikçisi Ogün Samast, Bolu F Tipi Cezaevi’nden koşullu salıverilme kapsamında 15 Kasım 2023’te tahliye edilmişti. Tahliyesinin ardından Samast hakkında “Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçundan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma tamamlanarak 17 Kasım’da iddianame düzenlenmişti.

İddianamede, Ogün Samast’ın 5 yıldan 10 yıla kadar hapsi istenmişti. Dosya daha sonra hukuki ve fiili irtibat nedeniyle İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden Yasin Hayal ve Erhan Tuncel’in de arasında bulunduğu 11 sanığın yargılandığı davayla birleştirilmişti.

ogün samast

SAMAST, SEGBİS BAĞLANTISINDAN AYRILDI

Samast, son duruşmaya Akçaabat 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı.

 Ogün Samast’ın avukatı Raşit Hodo, hazırlanan iddianamenin yeni tebliğ olduğunu belirterek, Samast’ın savunmasının daha sonra alınmamasını talep ederek ek süre talep etti. Talep, mahkeme başkanınca kabul edilirken, Samast ise ifade vermeden SEGBİS bağlantısından ayrıldı.

Ogün Samast hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmasına hükmeden mahkeme, gelecek celse duruşmaya katılması için Akçaabat 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’ne müzekkere yazılmasına ve savunmasının alınmasına hükmetti. Duruşma 6 Mart 2024’e ertelendi.

SAMAST’IN YENİ İSMİ NE OLACAK?

Akçaabat Adliyesi’nde SEGBİS aracılığıyla savunması alınacak olan Ogün Samast’ın, ismini değiştirmeye karar verdiği ortaya çıktı. Son davada tutuksuz yargılanan Samast’ın, Akçaabat Asliye Hukuk Mahkemesi’ne yazılı dilekçeyle başvurarak adının değişmesini talep ettiği öğrenildi.

Samast’ın gerekçesini değerlendirecek olan mahkeme, ad değiştirme talebine yönelik karar verecek.

Samast’ın yeni ismi ne olacak, hangi gerekçeyle isim değiştirmek istediği ise henüz bilinmiyor.