Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Hrant Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, yargılanmaya başladı

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Hrant Dink cinayeti davasında, tetikçi Ogün Samast’ın da aralarında bulunduğu 11 sanık hakim karşısına çıktı. Sanıkların, cinayeti işleyecek örgütü koruyup kolladıkları, Dink’e koruma sağlamadıkları ve FETÖ’nün yıkıcı emellerine hizmet ettikleri iddia ediliyor.

Yayın Tarihi: 06.12.2023 12:24
Güncelleme Tarihi: 06.12.2023 12:24

Hrant Dink cinayetinin tetikçisi Ogün Samast, yargılanmaya başladı

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Ogün Samast, Trabzon Akçaabat Adliyesi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlanırken, avukatı ise salonda hazır bulundu.

Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek’in de aralarında bulunduğu bazı sanıklar bulundukları cezaevlerinden duruşmaya SEGBİS’le bağlanırken, Dink ailesinin avukatları ile sanık avukatları duruşmaya katıldı.

Duruşmada kimlik tespiti yapılan Samast, ikamet adresi olarak Düzköy’deki bir adresi söyledi. İşsiz olduğunu belirten Samast, herhangi bir gelirinin olmadığını ifade etti.

Bu arada Samast’ın eşi de Akçaabat Adliyesi’ndeki duruşma salonunda izleyici olarak katıldı.

Duruşma, sanık Ali Fuat Yılmazer’in savunmasının alınmasıyla sürüyor.

HRANT DİNK

DAVANIN GEÇMİŞİ

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 19 Ocak 2007’de İstanbul Şişli’deki gazete binası önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti. Cinayetin tetikçisi Ogün Samast, olaydan iki gün sonra Samsun’da yakalanmıştı.

Dink cinayetine ilişkin kararını 26 Mart 2021’de açıklayan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, bazı sanıklara değişen oranlarda hapis cezası vermiş, aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in de bulunduğu 13 sanığın dosyasını ayırmıştı.

Mahkeme, kararında bazı sanıklar hakkında başkaca suçlardan işlem yapılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu. Başsavcılık, bu suç duyurusu üzerine yeni bir iddianame hazırlamıştı.

SANIKLARIN CEZALARI NE KADAR?

Yeni iddianamede, dönemin Trabzon TEM Şube Müdürü sanık Yahya Öztürk ve komiser yardımcısı sanık Adem Sağlam’ın “anayasayı ihlal”, “belli bir yükümlülüğün ihmaliyle kasten öldürmeye neden olmak” ve “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ve 22 yıl 6’şar aydan 35’er yıla kadar hapisleri talep ediliyor.

Sanıklar Ramazan Akyürek, Faruk Sarı ve Ali Fuat Yılmazer’in “anayasayı ihlal” suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapisleri öngörülüyor.

Sanıklar Yasin Hayal, Zeynel Abidin Yavuz, Tuncay Uzundal, Erhan Tuncel, Ersin Yolcu, Ahmet İskender’in “terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme” suçundan 5’er yıldan 10’ar yıla kadar hapisleri isteniyor.

Tetikçi Ogün Samast ise “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.