Bist 100
9.097,15 1%
DOLAR
31,37 0,42%
EURO
34,06 0,51%
ALTIN
2.092,7 2,45%

Hızlı meyve veriyor hasat sonrası ise binlerce TL gelir sağlanıyor! Üreticinin yeni gözdesi belli oldu

Son dönemler içersinde üreticiler tarafından hem hızlı hasat sağlanan hem de hasat sonrasında iyi gelir elde edilebilecek ürünler araştırılmaya başlandı. Tam bu noktada üreticilerin yüzünü güldürecek o ürünün müjdesi verildi. Hem hızlıca meyve veren hem de hasat sonrasında binlerce TL’ye tekabül eden ürünün ne olduğu açıklandı.

Yayın Tarihi: 07.12.2023 15:21
Güncelleme Tarihi: 07.12.2023 15:21

Hızlı meyve veriyor hasat sonrası ise binlerce TL gelir sağlanıyor! Üreticinin yeni gözdesi belli oldu

Bodur elma ağaçları son dönemler içerisinde bir çok üretici tarafından sıklıkla tercih edilen üretim araçlarından birisi oldu. Bodur elma ağaçlarının az yer kaplaması ve beraberinde kolay bir bakımı sürecini içermesi, üreticilerin bu ürünü tercih etmesine sebebiyet veriyor. Ek olarak en hızlı üretimi sağlanan ürünlerin arasında da yer alması, üreticilerin bu ürünü tercih etmesine sebebiyet veriyor.

BODUR ELMA ÜRETİMİ

BODUR ELMA YETİŞTİRİCİLİĞİNİN FAYDALARI  

Bodur elma ağaçlarının erken yaşta meyve vermesi sayesinde üreticiler ilk yıl içersinde yatırdıkları paranın en az yarısını geri kazanabiliyorlar. Ağaçlarının yarısının yerden budanabilmesi ve fazla yer kaplamaması iş gücünün de düşmesine sebebiyet veriyor. Sık dikim ile üretilen bu elma çeşitleri anaçlardan oluşmuş bahçelere nazaran daha daha kolay döllenmenin sağlanmasında büyük etken. Böylelikle üreticiler her yıl düzenli şekilde ürünlerini alabiliyorlar. Dkimden sonra ise hemen verim elde ederek, ilk yıl içersinde kara geçildiğinden, üreticinin gözde üretim araçlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Ülke olarakta dünya elma üretiminde dördüncü sırada yer almamız ve yaklaşık 3 milyon 600 bin elma üretiminin sağlanması bu sektörün aktifliğini ön plana çıkartıyor.