Hayalleri süsleyen ödeme detayları oluştu! 150.000 lira faizsiz olarak verilecek

Faizsiz evlilik kredisi ile alakalı detaylar yavaş yavaş oluşmaya başlıyor

Hayalleri süsleyen ödeme detayları oluştu! 150.000 lira faizsiz olarak verilecek

Yeni evlenecek çiftlere devlet tarafından sunulan bir imkan olarak, seçimden önce açıklanan faizsiz evlilik kredisi ile alakalı detaylar yavaş yavaş oluşmaya başlıyor. Maddi zorluklar içerisinde evlilik temellerini kurmaya hazırlanan çiftlerin, ekonomik olarak daha rahat bir şekilde ev kurmalarını sağlayan faizsiz evlilik kredisi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından onay alan çiftlere verilecek. Faizsiz evlilik kredisi en kısa sürede kurulacak olan Aile ve Gençlik Bankası aracılığı ile finanse edilmesi planlanmaktadır. Aile ve Gençlik Bankası'nın geliri ise doğalgaz, petrol ve maden gibi kaynaklardan sağlanacak. Yavaş yavaş detayları oluşmaya başlayan evlilik kredisi hakkında merak edilen her şey sizlerle...

FAİZSİZ EVLİLİK KREDİSİ NE ZAMAN VERİLECEK?

Geçtiğimiz hafta içerisinde açıklanan faizsiz evlilik kredisi için kanun teklifi meclisin tasarrufunda yer alırken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Göktaş tarafından yapılan açıklamada; 2024 Ocak öncesinde hayata geçmesi planlanıyor. Faizsiz evlilik kredisinin aralık ayı içerisinde başvurulara açılacağı ve ödemelerin yapılacağı tahmin ediliyor.

kredi

FAİZSİZ EVLİLİK KREDİ BAŞVURU ŞARTLARI

Faizsiz evlilik kredisinden faydalanmak isteyen çiftlerin belli başlı şartları taşıması gerekmektedir. Ilk şart ise yaş şartı olarak karşımıza çıkmaktadır. Meclise sunulan ancak değişmesi olası olarak açıklanan faizsiz evlilik kredisinde çiftlerin 18-27 yaş aralığında olması planlanıyor. Belirli bir gelir kriterinin olduğu kredi başvuru şartlarında Asgari ücretin altında maaş alanların başvuru yapabileceği tahmin ediliyor.

Öte yandan faizsiz evlilik kredisine başvuracak olan çiftlerin öncesinde kanun çerçevesinde suç işlememiş, kayıtlara geçmemiş olması gerekmekte. Pilot proje olarak başlatılacak olan faizsiz evlilik kredisi için ilk seçilen bölge deprem bölgesi olarak açıklanmış bulunuyor.

tl

FAİZSİZ EVLİLİK KREDİSİ NASIL ÖDENECEK?

Yeni evlenecek olan ceplere faizsiz olarak 150.000 TL verilmesi planlanan faizsiz evlilik kredisini geri ödemesi kredinin alınmasından 2 yıl sonra ödenecek iken 48 eş vade ile tamamlanacak. Yani faizsiz evlilik kredisinden faydalanan çitler, ilk iki sene herhangi bir ödeme yapmayacak. Sonrasında ise 4 sene boyunca eşit taksitlerle ödemeye başlayacak.

FAİZSİZ EVLİLİK KREDİSİNE NASIL BAŞVURULACAK?

Aile ve gençlik Bankası ile alakalı çalışmalar devam ediyor. ileriki zamanlarda tamamı ile biten çalışmalar sonrasında Aile ve Gençlik Bankası'nın resmi internet sitesinden başvurunun yapması planlanıyor. Faizsiz evlilik kredisi, yeni evlenecek olan çiftlere çok büyük destek sağlayacak. Evlilik masraflarını karşılamak isteyen, evini tamamlamak isteyen gençlerin hayallerini gerçekleştirilmesini sağlayan bu krediden gençler faiz ödemeden faydalanabilecek. Aile kurumunun güçlenmesi adına öte yandan genç nüfusun da arttırılması adına çok büyük bir adım olarak karşımıza çıkan faizsiz evlilik kredisi bilindiği üzere şu an mecliste ve onaylanması içinde adeta gün sayılıyor