Bist 100
9.347,17 0%
DOLAR
30,99 -0,06%
EURO
33,64 0,16%
ALTIN
2.005,45 -0,13%

Hastalıklara karşı tam bir panzehir! C vitamini depolarını doldurup, kansere meydan okuyor

Halk arasında farklı isimlerle bilinen Akdeniz Bölgesi'nin mucizevi bitkisinin faydaları saymakla bitmiyor. Bu haberimizde sizler için cennet hurmasının sağlığa en önemli 11 faydasını listeledik.

Yayın Tarihi: 30.11.2023 13:04
Güncelleme Tarihi: 30.11.2023 13:04

Hastalıklara karşı tam bir panzehir! C vitamini depolarını doldurup, kansere meydan okuyor

cennet hurması Kuzey Makedonya'nın tamamında ve Türkiye'nin de farklı kısımlarında yetişen cennet hurması, Osmanlı Döneminden günümüze şifa kaynağı olmaya devam etmektedir. Bilimsel adı Diospyros kaki olan bu meyve halk arasında Cennet hurması, Trabzon hurması, Akdeniz hurması ve Japon hurması olarak bilinmektedir.

 

Cennet hurmasının mucizevi yararları şu şekildedir;

1-Kansere karşı koruma: Trabzon hurmasında yüksek antioksidan bulunması sebebiyle kanserin önlenmesinde rol oynar ve olası tümör oluşumunun önüne geçer.

2-Kemik sağlığına katkı: Aşırı hurmanın yüksek kalsiyum içeriği kemik sağlığına katkıda bulunur. Özellikle çocuklarda kemik gelişimi için destekleyici niteliktedir.

3-Hamilelikte faydalıdır: Hurma magnezyum, demir, C vitamini ve kalsiyum içeriği nedeniyle hamilelik döneminde tüketilmesi gereken önemli bir meyvedir. Hem anne hem de bebeğin sağlığına katkıda bulunur ve sindirim bozukluklarını düzenleyicidir.

4-Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi: Hurma, bağışıklık sistemini güçlendirebilecek yüksek düzeyde antioksidan içerir. C vitamini içeriği de bağışıklık sistemini destekler.

5-Sindirim sistemine destek: Hurma, sindirim sistemini düzenlemeye ve kabızlık şikayetlerini gidermeye yardımcı olan lif bakımından yüksektir.

6-Kan basıncını düzenler: hurma kan basıncını düzenler ve kan basıncındaki ani değişiklikleri önler.

7-Göz sağlığını korur: Hurmada bulunan A vitamini göz sağlığını korur ve görüşü güçlendirir.

8-Stresi azaltır: Trabzon hurması stresle mücadeleye yardımcı olan mineraller ve antioksidanlar içerir. Bu, iyilik hormonlarının salgılanmasını teşvik eder.

9-İnflamasyonu (iltihaplanma) azaltır: Trabzon hurması vücuttaki inflamasyonu azaltmaya ve yeni inflamasyon oluşumunu önlemeye yardımcı olan anti-inflamatuar bileşikler içerir.

10-Vücut direncini kuvvetlendirir: Trabzon hurmasındaki beta-karoten bağışıklık sistemini destekler, vücut direncini artırır ve yorgunluğu önler.

11-Cildi güzelleştirir: antioksidanlar yaşlanmayı geciktirir ve cilt sağlığını destekler. Cilt kusurlarını ortadan kaldırır.