Bist 100
10.471,32 0%
DOLAR
32,72 1,38%
EURO
35,02 0,32%
ALTIN
2.437,88 2,47%

Hasan Nasrallah: İran'ın desteğiyle Lübnan ve Filistin direnişi güçleniyor

Hasan Nasrallah, İsrail-Filistin çatışmasının devam etmesi üzerine ikinci kez konuştu ve İsrail ile ABD'ye yönelik tehditlerde bulundu.

Yayın Tarihi: 11.11.2023 18:56
Güncelleme Tarihi: 11.11.2023 18:56

Hasan Nasrallah: İran'ın desteğiyle Lübnan ve Filistin direnişi güçleniyor

Lübnan Hizbullah'ı lideri, Filistin'deki gelişmelerle ilgili yaptığı konuşmada, özellikle İsrail ile Lübnan'ın güney sınırında yaşanan çatışmalarda son bir haftada meydana gelen yeni gelişmelere vurgu yaptı.

Nasrallah, çatışmalarda ilk defa insansız hava aracı (İHA) ve 'Burkan' adındaki yarım ton patlayıcı içeren füzelerin kullanıldığını belirtti. Ayrıca, ABD'nin Irak ve Suriye'deki üslerine yapılan saldırıların İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarından kaynaklandığını ifade etti. "ABD, Irak ve Suriye'deki saldırıları durdurmak istiyorsa, Gazze'ye yönelik saldırıları durdurmalılar" diyen Nasrallah, ABD'nin tehditlerine rağmen Irak, Yemen ve Lübnan'dan saldırıların devam ettiğini kaydetti.

Nasrallah

İran'ın verdikleri destek hakkında konuşan Nasrallah, "İran, askeri, mali ve diplomatik destek sağlıyor. Bu artık bir sır değil. Lübnan, Filistin ve diğer bölgelerde direniş güçlü ise bu İran'ın sağladığı mali, askeri ve diğer destekler sayesindedir" dedi.

Nasrallah ayrıca, İsrail'in ahlaki, yasal veya insani sınırları olmaksızın intikam peşinde olduğunu belirterek, dünya görüşünün değişmesi gerektiğini vurguladı. İsrail'e karşı baskı unsurlarının Amerikan yönetimini hedef alması gerektiğini ifade etti ve Gazze'ye yönelik saldırının durması çağrısında bulundu.