Hanede sadece çocuk olsun yeter! Ayın 1'inden 5'ine 3600 TL ödeniyor

Devletin sunduğu sosyal yardımlar kamu bankaları aracılığı ile vatandaşa ulaştırılabildiği gibi diğer taraftan PTT üzerinden de ödenebilmektedir. Devletin sunduğu bir destek ödemesi de çocuk şartına sağlanan destek ödemesidir.

Hanede sadece çocuk olsun yeter! Ayın 1'inden 5'ine 3600 TL ödeniyor

PTT tarafından çok sayıda destek ödemesi sağlanmaktadır. Devletin sunduğu sosyal yardımlar kamu bankaları aracılığı ile vatandaşa ulaştırılabildiği gibi diğer taraftan PTT üzerinden de ödenebilmektedir. Devletin sunduğu bir destek ödemesi de çocuk şartına sağlanan destek ödemesidir. Her sene memur zammı oranında zam alan ve hane de bulunan çocuk sayısına göre ödenen çocuk desteği SED ödemesi olarak bilinmektedir. SED desteğine başvurulması sonrasında onay alınması durumunda hanedeki çocuk sayısına göre ebeveyne destek sağlanmaktadır. Hanede bulunan ilk çocuğun faydalanabileceği SED desteği ödemeleri devletin sunduğu düzenli ödemeler arasında yet almaktadır. Ve çocuğun sağlık okul ihtiyaçları gibi temek ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenmektedir. Aile Destek Programı alt kategorisinde ödenen SED desteğinden faydalanabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Hane geliri asgari maaşın altından olan, hanede en 1 çocuğu olan, herhangi bir mal varlığına sahip olmayan, devlet okulunda okuyan çocuğu olan ve ebeveynin borcunun olmaması durumunda ödenen SED desteğinde çocuğu ya da çocuklara psikodestek imkanı da sağlanabilmektedir.

tll

SED DESTEĞİ BAŞVURULARI

İhtiyaç sahibi dar gelirli hanelerde yaşayan ebeveyn SED desteği başvurusu için bağlı bulunulan SYDV'lere başvuru yapabilmekteyken e-devlet üzerinden de işlemi tamamlayabilmektedir. Ailenin kimlik bilgileri, gelir durumu, birey sayısı, ikamet adresi gibi bilgilerin eksiksiz ve net olarak doldurulması ve sunulması sonrasında başvuru süreci başlayacaktır.

sedy

SED ÖDEMELERİ NEREDEN YAPILMAKTADIR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı süzgecinden geçen ve SED desteğinden faydalanmaya hak kazanan bireyler, her ay düzenli bir şekilde PTT kartlarından ödemelerini alabilmektedir. Öte yandan başvuru sırasında verilen banka hesabına da ödemeler sağlanabilmektedir. Her ayın başında destek ödemeleri hesaplara aktarılmaktayken, e-Devlet üzerinden de kontrol sağlanabilmekte ve hesaba aktarılabilmektedir.

Devletimizin sosyal destek ilkesi ile yoluna devam ettiğinin en önemi göstergesi çocuğu olan hanelere ödenen SED desteği olarak bilinmektedir. Temmuz ayında memur maaşlarına yapılan zam sonrasında SED desteği ödemeleri de zamlanmıştır. Bu kapsamda Ağustos ayı öncesinde bin 38 lira ödemesi yapılan sed desteği 3 bin 571 lira olarak ödenmeye başlamıştır. Dar gelirli bireyin faydalanabileceği SED destek ödemesi başvurunun onay aldığı aydan itibaren 1 sene boyunca ödenecektir.