Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Hakkari’de deprem paniği: 30 dakikada 3 sarsıntı

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 30 dakika içinde 4,4, 3,5 ve 4,5 büyüklüğünde 3 deprem meydana geldi. Depremler sonrası AFAD ve Valilik’ten açıklama geldi. Deprem uzmanı Prof. Dr. Okan Tüysüz, bölgenin 7 büyüklüğündeki depreme gebe olduğunu ancak yakın zamanda böyle bir deprem beklentisinin olmadığını söyledi.

Yayın Tarihi: 31.12.2023 23:16
Güncelleme Tarihi: 31.12.2023 23:16

Hakkari’de deprem paniği: 30 dakikada 3 sarsıntı

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 30 dakika içinde 3 deprem yaşandı. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) sitesinde yer alan bilgiye göre, merkez üssü Yüksekova olan 4,4 büyüklüğünde sarsıntı saat 19.37’de kaydedildi. Depremin 7 kilometre derinlikte gerçekleştiği belirlendi.

Bu depremin ardından saat 19.52’de 3,5, saat 20.06’da ise 4,5 büyüklüğünde iki sarsıntı daha kaydedildi. Saat 20.06’daki depremin 2,52 kilometre derinlikte gerçekleştiği tespit edildi.

AFAD VE VALİLİK’TEN AÇIKLAMA

Depremler sonrası AFAD ve Hakkari Valiliği’nden açıklama geldi. AFAD’dan yapılan açıklamada, “An itibarıyla, olumsuz bir durum bulunmamaktadır. Saha tarama çalışmaları devam etmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Hakkari Valiliği’nce, sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “İlimiz Yüksekova ilçesi merkezli 4,4 büyüklüğünde meydana gelen depremle ilgili olarak şu ana kadar 112 başta olmak üzere ilgili birimlere ulaşan bir olumsuzluk bildirilmemiştir. Başta kolluk birimleri olmak üzere diğer idari birimler hem muhtarlarımızla görüşerek hem de alanda tarama yaparak olumsuz olup olmadığı hususunu takip etmektedirler. Tüm hemşerilerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.” denildi.

Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ali Çelik de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Yüksekova’da meydana gelen 4,4 büyüklüğündeki depremin ardından şu ana dek herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılmamıştır. Gelişmeleri yakinen takip ediyoruz. Allah, ülkemizi ve milletimizi tüm afetlerden korusun.” ifadelerini kullandı.

PROF. DR. OKAN TÜYSÜZ: BÖLGE 7 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREME GEBE

NTV yayınına bağlanan Prof. Dr. Okan Tüysüz, Hakkari Yüksekova’da art arda meydana gelen depremlere ilişkin değerlendirmede bulundu.

Tüysüz, şunları söyledi:

"Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi sunayım. Senenin son gününde olan depremlerin peş peşe gelmesi alışılagelmiş bir durum değil. Farklı değerler verildi. Son değerlere göre ikisi de 4,5 büyüklüğünde. Birisi Hakkari Yüksekova'nın batısında, diğeri kuzeyinde meydana geldi. Aralarında 30-40 km'lik mesafe var.

Bu bölge Yüksekova-Şemdinli ve Başkale fayı dediğimiz birkaç fayın etkisi altında.

Geçmişte depremlere baktığımız zaman, İran kaynaklı bir depremden etkilenmiş, 1930'da ve büyüklüğü 7,2. Bu baya yüksek bir deprem. Ciddi anlamda Yüksekova'ya hasar vermiş.

25 Ocak'ta 2005'te Hakkari Sütlüce'de 5,9, 27 Ekim 2011'de de Yüksekova'da 5,2 büyüklüğünde iki tane deprem var. 1908'de Başkale'de 6 büyüklüğünde bir deprem var. Bunların en şiddetlisi İran kaynaklı yaşanan deprem.

BUGÜNKÜ DEPREM BÜYÜK DEPREMİN İŞARETÇİSİ Mİ?

Bu bölge hep söylediğimiz gibi, Arap levhasının Anadolu'yu kuzeye iteklediği etkin olduğu bölgelerden birisi. Geçmişte deprem yaşamış, gelecekte de depremler yaşayacak anlamına geliyor.

Bugünkü depremlerin büyük bir depremin işaretçisi olduğu söylenemez. Daha büyük bir deprem olur mu, böyle bir potansiyel var. Bu potansiyel yaşanan depremlerle alakalı değil. Sözünü ettiğimiz fayların 7 büyüklüğünde bir deprem üreteceğini biliyoruz. Benim kanaatim yakın zamanda böyle büyük bir depremin olmayacağıdır. Deprem gerçeğinin dikkate alınması, fay üzerinde yerleşim olmaması gerekir. Bir depremin öncü olup olmadığı, ardından büyük depremin geleceği bilinemez. Bu bölge için çok büyük bir deprem beklentimiz şimdilik yok."

HAKKARİ’DE DEPREM GERÇEĞİ

Hakkari’de yaşanan depremler, bölgenin deprem gerçeğini bir kez daha hatırlattı. Hakkari, Arap levhasının Anadolu’yu kuzeye iteklediği ve fayların aktif olduğu bir bölgede yer alıyor. Bu bölgede geçmişte büyük depremler meydana gelmiş ve gelecekte de meydana gelebileceği biliniyor.