Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Hakem saldırısı sonrası TFF’den flaş kararlar: Ligler ne zaman başlayacak?

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Çaykur Rizespor-MKE Ankaragücü maçı sonrası hakem Halil Umut Meler’e yapılan saldırıyla ilgili olarak basın toplantısı düzenledi. Büyükekşi, liglerin 19 Aralık Salı günü başlayacağını ve disiplin talimatında değişiklik yapılacağını açıkladı.

Yayın Tarihi: 13.12.2023 14:55
Güncelleme Tarihi: 13.12.2023 14:55

Hakem saldırısı sonrası TFF’den flaş kararlar: Ligler ne zaman başlayacak?

Türk futbolunda büyük yankı uyandıran hakem saldırısı sonrası gözler Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) çevrildi. TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Çaykur Rizespor-MKE Ankaragücü maçının ardından yaşanan olaylarla ilgili basın mensuplarının karşısına çıktı. Büyükekşi, liglerin ne zaman başlayacağından, disiplin talimatında yapılacak değişikliklere, hakemlerin durumundan, güvenlik önlemlerine kadar birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

HAKEMLERE DESTEK MESAJI

Büyükekşi, saldırıya uğrayan Meler’in uluslararası arenada gurur duydukları bir hakem olduğunu belirterek, “Futbolu her şeyin önünde tutmak ve güvenli hissettirecek alanı oluşturmak hedefimizdir. Yaşananlar kabul edilemez.” dedi.

Meler’in sağlık durumunun iyiye gittiğini ve bebeği Ege’ye kavuştuğunu söyleyen Büyükekşi, “İnşallah böyle acıları bir daha yaşamayız.” diye konuştu.

Büyükekşi, hakemlere saldırı ve orantısız baskıya hiçbir zaman izin vermeyeceklerini vurgulayarak, “Bugün tartışmaları geride bırakıp birleşme zamanı. Türk adaleti gereğini yapmıştır.” ifadelerini kullandı.

halil umut meler

DİSİPLİN TALİMATINDA DEĞİŞİKLİK

Büyükekşi, Türkiye Futbol Federasyonu olarak disiplin talimatında değişiklik yapma kararını aldıklarını ve ilave yaptırımlar getirmeyi planladıklarını duyurdu.

Büyükekşi, Ankaragücü’ne ceza verilip verilmeyeceği yönündeki kararın Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) tarafından perşembe günü açıklanacağını bildirdi.

MELER HAKEMLİĞİ BIRAKMAYACAK

Büyükekşi, hakemlerle konuşma ve çalışma yaptıklarını, saygı gösterdiklerini ve hafta sonu kamp yapacaklarını kaydetti.

Büyükekşi, Meler’in Avrupa Şampiyonası’nda da görev almasını beklediklerini ve kendisini desteklediklerini dile getirerek, “Hakemliği bırakması söz konusu değil.” dedi.

Büyükekşi, MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca’nın böyle bir kişi olmadığını, adaletin gerekeni yaptığını, başkan ve Ankaragücü için disiplin kurulunun kararı vereceğini söyledi.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILACAK

Büyükekşi, güvenlikle ilgili mutlaka bir karar alınacağını, tüm paydaşların güvenlikle ilgili talebi olduğunu, hukuki olarak kanundan değişiklik yapılması konusunun da gündeme geldiğini aktardı.

Büyükekşi, Adalet Bakanı ile görüştüklerini ve kulüplerden de destek alacaklarını belirterek, “Hedefimiz herkesin can güvenliğini sağlamak.” diye ekledi.

halil umut meler

ERTELEMELER VE DERBİ

Büyükekşi, bu hafta oynanması gereken maçları 10 Ocak’a ertelediklerini, salı ve çarşamba günü oynanacak maçların normal takvim maçları olduğunu açıkladı.

Büyükekşi, bir hata varsa hepimizin hatası olduğunu, yönetim olarak birçok yeniliğe imza atmak için uğraştıklarını, hiçbir şey yapmazlarsa eleştiri de olmayacağını, yaptıklarının meyvesini Türk futbolunun ileride göreceğini söyledi.

Büyükekşi, bu hafta yapılması gereken maçlar 10 Ocak’a ertelenirken, 19 Aralık itibaren ligin 17’nci hafta maçlarının oynanacağını ve bu kararla ligin 18’inci haftasındaki Fenerbahçe-Galatasaray derbisinin tarihinin değişmediğini duyurdu.