Bist 100
10.771,36 0%
DOLAR
32,82 0,04%
EURO
35,24 -0,18%
ALTIN
2.437,21 -1,62%

Hakan Fidan: 170 vatandaşımızın Gazze’den çıkışı sağlandı

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Gazze’de İsrail saldırılarına maruz kalan Filistin halkına destek mesajı verdi. Bakan Fidan, “Hamas’ı yok etmek adına Gazze’nin topyekün hedef alınmasına, okulların camilerin bombalanmasına sessiz kalmayacağız” dedi. Ayrıca, Gazze’den 170 Türk vatandaşı ve yakınlarının tahliye edildiğini açıkladı.

Yayın Tarihi: 20.11.2023 12:05
Güncelleme Tarihi: 20.11.2023 12:05

Hakan Fidan: 170 vatandaşımızın Gazze’den çıkışı sağlandı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Dışişleri Bakanlığı 2024 yılı bütçesi görüşmelerinde konuşan Bakan Fidan, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını kınadı.

Bakan Fidan, “Hamas’ı yok etmek adına Gazze’nin topyekün hedef alınmasına, okulların camilerin bombalanmasına sessiz kalmayacağız” derken “Filistin halkına desteğimizi geçmişte oldu gibi gelecekte de en güçlü şekilde sürdüreceğiz” diye ekledi.

Bakan Fidan, İsrail ile Filistin arasında iki devletli çözüm doğrultusunda kalıcı barış için girişimlerini sürdürdüklerini de belirtti.

GAZZE’DEN 170 TÜRK VATANDAŞI VE YAKINLARI TAHLİYE EDİLDİ

Bakan Fidan konuşmasında Gazze’den çıkarılan Türk vatandaşlarına ilişkin olarak da bilgi verdi. Bakan Fidan, “Bugüne kadar 170 vatandaşımız ve yakınlarının Gazze’den çıkışı sağlanmıştır” ifadelerini kullandı. 

Bakan Fidan, tahliye edilen vatandaşların sağlık durumlarının iyi olduğunu ve Türkiye’ye getirilmek üzere Mısır’a nakledildiklerini söyledi.

SURİYE’DE TERÖR TEHDİDİNE KARŞI MÜCADELE EDİYORUZ

Bakan Fidan, Suriye’deki duruma da değindi. Bakan Fidan, "Suriye sahasındaki önceliklerimizden birisi PKK ve DEAŞ başta olmak üzere terör tehdidinin yok edilmesidir" dedi.

Bakan Fidan, bazı ülkelerin DEAŞ ile mücadele kisvesi altında PKK/YPG’ye desteğini sürdürdüğünü eleştirerek, Türkiye’nin bu terör örgütlerine karşı ulusal güvenliğini korumak için gereken her türlü tedbiri aldığını vurguladı.

AB ÜYELİK SÜRECİNE BAĞLILIĞIMIZ DEVAM EDİYOR

Bakan Fidan, AB üyelik sürecine yönelik ise "Türkiye AB üyeliğine bağlılığını korumaktadır. AB'den beklentimiz somut üyelik sürecimize ivme kazandıracak somut adımlar atmasıdır" diye konuştu.