Google ve Apple’dan mağaza harici uygulama yükleme konusunda uyarı!

Özgürlük ve güvenlik açığı tartışmalarına neden ola sideloading özelliği olarak bilinen mağaza harici uygulama yükleme, Google ve Apple'dan gelen ikazların odak noktasına yerleşti. İşte ayrıntılar...

Google ve Apple’dan mağaza harici uygulama yükleme konusunda uyarı!

Apple, iPhone telefonlarda Lightning adında bir şarj standardı geliştirmiş, ancak AB’den gelen tepkiler yüzünden bunu erteleyerek type-c girişine geçiş yapmak durumunda kalmıştı.

Benzer bir gelişme de uygulamaların hangi mecralardan yüklenip hususunda Apple’ı zora sokmuş durumda. Yalnızca App Store’dan uygulama yüklenmesine onay veren Apple, sideloading özelliğine, yani APP Store haricinde uygulama yükleme işlemine onay vermek zorunda kalacak gibi görünüyor.

google

MAĞAZA DIŞI UYGULAMA YÜKLEMEK SAKINCALI

Google’ın CEO’su Sundar Pichai, Amerika ve Google arasındaki devam eden dava döneminde yaptığı değerlendirmede gayriresmî kaynaklar vasıtasıyla uygulama yükleme işleminin sakıncalarına vurgu yaptı. Apple’ın tersine Android kanadında opsiyon sağlandığını ve bu kapsamda sideload özelliğine onay verildiğini ifade eden Pichai, bunu araçlardaki emniyet kemerine benzettiğini söyledi.

Aynı zamanda, bu opsiyon sağlansa da CEO, Google Play dışı kaynaklardan bilinçsiz bir şekilde yüklenen uygulamaların cihazınızı tehlikeye sokacağını ve ayrıca bilinçsiz günlük kullanıcıların, bunun ehemmiyetini tam anlayamayacağını iddia etti. Öte yandan, Play Store’da ise Play Protect gibi güvenlik sistemlerinin olduğu biliniyor