Bist 100
9.679,8 1%
DOLAR
32,43 0,21%
EURO
34,54 0,28%
ALTIN
2.436,93 0,43%

Google’ın yapay zekâsı Google Message’a gelerek yapay zekâ destekli metin özetleri hazırlayacak!

Google, Gemini'ı Message’a getiriyor ve Android Auto için yapay zekâ metin özetleri ekliyor. İşte merak edilenler...

Yayın Tarihi: 26.02.2024 11:36
Güncelleme Tarihi: 26.02.2024 11:50

Google’ın yapay zekâsı Google Message’a gelerek yapay zekâ destekli metin özetleri hazırlayacak!

Google, bu yıl Dünya Mobil Kongresi’ni (MWC) başlatmak için Google Message ile Gemini entegrasyonu ve araba kullanırken yapay zekâ destekli metin özetleri de dahil olmak üzere bir dizi Android güncellemesini duyurdu. Bu hafta itibariyle Message kullanıcıları mesajlaşma uygulamasından çıkmadan Google'ın sohbet robotuna erişebilecekler. Message’daki Gemini, mesaj taslağı hazırlamak ve etkinlik planlamaya yardımcı olmak gibi temel görevleri yerine getirebilir veya canınız sıkıldığında onunla sohbet edebilmek mümkün olacak. Google, bu özelliğin henüz beta aşamasında olduğunu ve şimdilik yalnızca İngilizce Message kullanıcılarına sunulduğunu söylüyor.

Android Auto, siz yoldayken size mesaj atan kişilerin dikkatinizi dağıtmasını en aza indirmeye yardımcı olabilecek bir yapay zekâ desteği de alacak. Grup sohbeti telefonunuzu durmaksızın mesajlarla dolduruyorsa ya da birisi size romanlar dolusu metin gönderiyorsa, Android Auto mesajları otomatik olarak özetleyecek ve size daha kısa ve öz versiyonunu okuyacak. Ayrıca, ETA'nızı paylaşmak gibi mesajlara dayalı yanıtlar ve eylemler önerecek, böylece tek bir dokunuşla yanıt verebilir ve sürüşe odaklanabilirsiniz.

google

GOOGLE, MWC’DE YENİ YAPAY ZEKÂ ÖZELLİKLERİ DUYURDU

Google ayrıca MWC'de Android için Lookout uygulamasında yapay zekâ tarafından oluşturulan resim alt yazıları da dahil olmak üzere bazı yeni erişilebilirlik özelliklerini duyurdu. Bu özellik, çevrim içi olarak bulunan ya da mesajlarda alınan resimler için açıklamalar oluşturabilecek ve bunları kullanıcıya yüksek sesle okuyabilecek. Bu özellik başlangıçta yalnızca İngilizce olarak sunulacak. Ancak küresel olarak kullanıma sunulacak. Google'ın Haritalar'daki Lens özelliği de gelişmiş bir ekran okuyucu seçeneğine kavuşuyor. Bu sayede kullanıcılar telefonlarının kamerasını önlerindeki bir restoran ya da transit istasyonu gibi bir yere doğrultarak bu yerle ilgili bilgileri duyabilecek.

Android güncellemeleri ayrıca Spotify için Spotify Connect adı verilen yeni yayın kontrolleri içeriyor, böylece kullanıcılar kulaklıktan hoparlöre geçiş gibi cihazlar arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapabiliyor. Ayrıca, bu özellik YouTube Music için yer alıyor.