Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Google, Drive’da kaybolan dosyaları kurtarmak için düzeltme yayınladı!

Birkaç ay önce, bazı Google Drive masaüstü uygulaması kullanıcılarının aylarca değerinde dosyayı kaybettiğine dair raporlar ortaya çıkmaya başladı. Google, daha önce yaptığı açıklamayla sorunu nasıl çözeceklerini tam olarak bilemediklerini belirtmişti. Ancak şimdi bir düzenleme yayınladı.

Yayın Tarihi: 12.12.2023 10:08
Güncelleme Tarihi: 12.12.2023 10:08

Google, Drive’da kaybolan dosyaları kurtarmak için düzeltme yayınladı!

Yakın zamanda, Google destek forumlarına Drive’daki dosyalarının kaybolduğuna yönelik çok sayıda kullanıcılardan mesaj aldı. Google, sorunu çözmeye çalıştıklarını ancak şu an için net bir çözüm sunamadıklarını aktarmıştı.

Şimdi Google ne olduğunu açıkladı ve kayıp dosyaları geri yüklemek için bir yol sundu. Şirketin topluluk destek forumundaki bir gönderide, biri gerçek Drive uygulamasını kullanarak diğeri de bir komut satırı arayüzü kullanarak iki düzeltme sunuldu. Destek forumunda bir kullanıcı tarafından yayınlanan geçici bir düzeltme bazıları için işe yararken, Google'ın önerisi deneyen herkes için işe yarıyor gibi görünüyor.

google

İLK YÖNTEM

Google, ilk yöntem için masaüstü uygulamasının en son sürümüne (85.0.13.0 veya üstü) sahip olmak gerekiyor. Hangi sürümü çalıştırdığınızı görmek için masaüstü uygulamasındaki ayarlara ve daha sonra "Hakkında" seçeneğine tıklayın. En son sürüme sahipseniz Drive'ı açın ve ardından shift tuşunu basılı tutarak ayarlara tıklayın. Oradan, Yedeklerden kurtar'a tıklayın.

Kurtarma çalışırken, kurtarmanın başladığını belirten bir mesaj ya da yedek bulunamadığını belirten bir mesaj görebilirsiniz. İlkini görürseniz, sonunda kurtarma işleminin tamamlandığını ve bu durumda dosyalarınızın geri yüklenmesi gerektiğini belirten veya yeterli disk alanı olmadığını belirten bir mesaj göreceksiniz. İkinci mesajı görürseniz, yer açmanız ve aynı işlemi yeniden yapmanız gerekecek.

Bu işlem sona erdiğinde, senkronize edilmemiş dosyaları içeren “Google Drive Kurtarma” adında yeni bir masaüstü klasörü olacak.

Google, yedekleme bulunamadığına ilişkin bir mesaj alırsanız uygulama üzerinden "#DFD84" etiketiyle geri bildirim göndermenizi ve tanılama günlüklerini göndermenizi açıkladı.

google

İKİNCİ YÖNTEM

Komut satırını kullanan ikinci yöntem, yedeğiniz başka bir konumdaysa veya dosyaları belirli bir konuma geri yüklemek istiyorsanız daha kullanışlı oluyor.

Windows'ta bu kurtarma yöntemini gerçekleştirmek için komut istemini açın ve şu komutu çalıştırın.

"C:\Program Files\Google\Drive File Stream\launch.bat" --recover_from_account_backups."

Google, aracın sessiz bir şekilde çalışacağını ve GoogleDriveFS.exe Görev Yöneticisi'nde artık çalışmadığında işlemin tamamlandığını anlayacağınızı paylaştı. İlk yöntemde olduğu gibi, eksik dosyalarınızla beraber masaüstünde yeni bir klasör oluşturulacak.

İkinci yöntemin Mac bilgisayarlar için terminal uygulamasını açın ve

 "/Applications/Google Drive.app/Contents/MacOS/Google Drive" --recover_from_account_backups

Yine de bu yöntemler işe yaramazsa, Google doğrudan destek ekibine ulaşmanızı öneriyor.