Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Google artık Google Haritalar'da kullanıcıların konum bilgilerini tutmayacak!

Google, uzun bir süredir Google Haritalar aracılığıyla elde ettiği kullanıcıların konum bilgilerini saklıyordu. Artık bu bilgilerin saklanmayacağı açıklandı.

Yayın Tarihi: 16.12.2023 15:56
Güncelleme Tarihi: 16.12.2023 15:56

Google artık Google Haritalar'da kullanıcıların konum bilgilerini tutmayacak!

Kullanıcıların izledikleri rotaların ve yaptıkları yolculukların kaydını tutan Google Haritalar'daki Zaman Çizelgesi özelliğinden elde edilen veriler yakında Google yerine doğrudan kullanıcıların cihazlarında depolanacak.

Bu, Google'ın kendisinin artık kullanıcı konum geçmişi verilerine erişemeyeceği anlamına geliyor. Buna bağlı olarak, belirli bir zamanda belirli bir yere yakın olan her kullanıcı hakkında veri talep eden "geofence" emirleri gibi yollarla Google'dan sık sık kullanıcı konum verilerini talep eden kolluk kuvvetleri de bu verilere erişemeyecek.

Google, özellikle Roe v. Wade kararının iptal edilmesinden bu yana, kullanıcı konum verilerini toplamayı durdurması için giderek artan bir baskı altına girdi.

konum

ABD TEMSİLCİLER MECLİSİ'NDEN ÇAĞRI

ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosu’ndan 42 demokrat, geçtiğimiz mayıs ayında Google CEO'su Sundar Pichai'ye hitaben yazılan ve şirketi kullanıcı konum bilgilerini toplamayı ve saklamayı durdurmaya çağıran bir mektubu imzaladı.

Mektupta, "Google'ın cep telefonu konum verilerinin kapsamlı kayıtlarını toplama ve saklama yönündeki mevcut uygulaması, üreme sağlığı hizmeti almak isteyen kişilere baskı yapmak isteyen aşırı sağcılar için bir araç haline gelmesine izin verecektir" ifadeleri yer aldı.

Geçtiğimiz temmuz ayında Google, kürtaj kliniklerini, uyuşturucu tedavi merkezlerini, aile içi şiddet barınaklarını, zayıflama kliniklerini ve sağlıkla ilgili diğer hassas yerleri ziyaret eden kullanıcıların konum geçmişi verilerini sileceğini duyurdu.

Şirket, sistemlerinin bir kullanıcının bu hassas konumlardan birini ziyaret ettiğini tespit etmesi halinde, bu girişi kullanıcının konum geçmişinden ziyaretten kısa bir süre sonra sileceğini söyledi.