Gazzeli hastalar Türkiye'ye getiriliyor: Sağlık Bakanı Koca'dan açıklamalar...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Refah Sınır Kapısı'ndan geçirilen 26 Gazzeli hasta ile 13 refakatçisinin bugün akşam saatlerinde Türkiye'ye getirilmesinin planlandığını duyurdu.

Gazzeli hastalar Türkiye'ye getiriliyor: Sağlık Bakanı Koca'dan açıklamalar...

Türkiye, Mısır ve İsrail, Gazze'deki hastaların tedavi imkanlarını artırmak için ortak bir çalışma başlattı. Bu kapsamda, bugün akşam saatlerinde 26 Gazzeli hasta ve 13 refakatçisi Türkiye'ye getirilecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, El Ariş Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, hastaların Mısır'daki hastanelerde tedavi gördüklerini belirterek, "Bu hastaların bir kısmı kanser hastası, bir kısmı da diğer kronik rahatsızlıkları olan hastalar. Bu hastaları Türkiye'ye getirmek için Mısır Sağlık Bakanı Halid Abdulgaffar ile görüşmeler yaptık. Bugün akşam saatlerinde bu hastaları Türkiye'ye getireceğiz" dedi.

Koca, Türkiye'nin Gazze'ye gönderdiği insani yardımları da hatırlatarak, "Gazze'ye 10 uçak, 1 gemi, 660 tona yakın ilaç, tıbbi malzeme, tıbbi cihaz, 20 ambulans ve 8 sahra hastanesi gönderdik. Bu yardımların koordinasyonu için de Mısır Sağlık Bakanı ile görüşmelerimiz devam ediyor" diye konuştu.

Koca, ayrıca, İsrail Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle yapılan görüşmelerde, Mısır'daki hastanelerde tedavi gören hastaların Türk ve Mısırlı doktorlar tarafından birlikte değerlendirilmesi için bir ekip çalışması yapıldığını açıkladı. Bu ekibin yakın dönemde Mısır'a gelerek hastaları değerlendireceğini belirten Koca, "Bu çalışmayla hastaların tedavisinin daha hızlı ve etkin bir şekilde yapılmasını hedefliyoruz" dedi.