Bist 100
10.455,74 0%
DOLAR
32,7 1,31%
EURO
34,98 0,2%
ALTIN
2.436,2 2,4%

Gazze’de ölüm çığlıkları: Kızılay ekipleri yaralılara ulaşamıyor

Filistin Kızılayı Sözcüsü Abdulcelil Hancel, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında onlarca kişinin hayatını kaybettiğini veya yaralandığını ancak ekiplerinin bu kişilere ulaşmasının engellendiğini açıkladı.

Yayın Tarihi: 25.12.2023 16:53
Güncelleme Tarihi: 25.12.2023 16:53

Gazze’de ölüm çığlıkları: Kızılay ekipleri yaralılara ulaşamıyor

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne yönelik sürdürdüğü saldırılarda binlerce Filistinli hayatını kaybetti veya yaralandı. Filistin Kızılayı, bu insanlara yardım etmek için çalışmalarını sürdürüyor ancak İsrail ordusu, sağlık ekiplerinin görevlerini yapmasına izin vermiyor.

GAZZE’NİN ORTASI VE KUZEYİ EN ÇOK ZARAR GÖREN BÖLGELER

Filistin Kızılayı Sözcüsü Abdulcelil Hancel, Filistin’in Sesi Radyosu’na yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’nin özellikle orta ve kuzey kesimlerinde günlük onlarca ölü ve yaralı ihbarı aldıklarını söyledi.

Hancel, “Ancak İsrail, obüs ve hava saldırılarını sürdürüyor. Bu da saha koşullarının çok tehlikeli olmasına neden oluyor. Bu yüzden ekiplerimiz bu kişilere ulaşamıyor.” dedi.

Hancel, İsrail’in saldırılarında 310 sağlık çalışanının öldürüldüğünü, 99 sağlık çalışanının da alıkonulduğunu belirtti.

Hancel, “Bunlardan 8’i Cibaliya’daki ambulans merkezinden. 5 gündür kendilerinden haber alamıyoruz. Gazze’nin güneyindeki Han Yunus’taki Filistin Kızılayı Müdürü de 35 gün önce alıkonuldu. Hakkında hiçbir bilgi yok.” diye konuştu.

Hancel, İsrail ordusunun 102 ambulansı hedef aldığını ve 59 araca da zarar verdiğini de ekledi.

gazze

GAZZE’DE İNSANLIK DRAMI

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, 7 Ekim’de Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e kapsamlı saldırı düzenlemesiyle başladı.

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarında ise en az 8 bin 200’ü çocuk, 6 bin 200’ü kadın olmak üzere, 20 bin 424 Filistinli öldürüldü, 54 bin 36 kişi de yaralandı. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 156’sı karadan işgal sürecinde olmak üzere 489 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım’da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani arada” 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 303 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda devam eden çatışmalarda 26 Lübnanlı sivil, 126 Hizbullah mensubu ile 5 İsrailli sivil ve 7 İsrail askeri öldü.