Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Fiyatı ucuzsa şüphelenin! Sahte zeytinyağı gerçeğinden böyle ayırt ediliyor

Sayısız faydası olan ve en sağlıklı yağlardan biri olan zeytinyağının sahtesinin piyasaya çıktığı keşfedildi. İstanbul Tarım ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılan incelemelerde internette satılan zeytinyağının tamamının sahte olduğu ortaya çıktı. Gıda Mühendisleri Odası'nın İzmir Şube Başkanı Uğur Toprak, bir açıklamasında zeytinyağında bulunan tağşişli ürünler konusunda uyardı.

Yayın Tarihi: 13.12.2023 18:59
Güncelleme Tarihi: 13.12.2023 18:59

Fiyatı ucuzsa şüphelenin! Sahte zeytinyağı gerçeğinden böyle ayırt ediliyor

İstanbul Tarım ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılan incelemelerde internette satılan zeytinyağının tamamının sahte olduğu açıklandı.

İNTERNETTEN SATIŞLAR SAHTEDİR

İstanbul Tarım ve Orman Müdürü olarak göre yapan Ahmet Yavuz Karaca, tüketicileri piyasa fiyatının altında satılan güvensiz gıdalara karşı dikkatli olmaya çağırarak, "Özellikle elektronik satış yerlerinden de numune alıyoruz. Bu dönemlerde aldığımız 8 zeytinyağı örneğinin 8'inde olumsuz sonuç tespit ettik" dedi.

Bakanlığın uyarısının ardından Uğur Toprak, zeytinyağıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

sahte zeytinyağı nasıl anlaşılır

SAHTE ZEYTİNYAĞINA DİKKAT!

Toprak, zeytinyağı gibi farklı yağların karışımlarının düşük fiyatlarla satıldığını belirterek, şöyle konuştu: “Ucuz olduğunu düşündüğünüz ürünleri almayın. Yol kenarlarında “Ali Amca” ya da “Ayşe Teyze” adı altında plastik şişelerde satılan ürünlere güveniyor ve satın alıyoruz. Ancak bu ürünlerin taklit veya taklit edilme ihtimali oldukça yüksektir."

Uğur Toprak, zeytinyağında tağşiş yapılmasına karşı uyarıda bulunarak şunları söylüyor: “Bölgelere göre değişmekle beraber zeytin hasadı Ekim ve Kasım aylarında başlayıp ŞUBAT sonuna kadar devam ediyor. Kültürümüzde zeytin ve zeytinyağının çok önemli eğeri vardır. Anadolu'da üretilen, sıklıkla tüketilen bir üründür. Antioksidan ürün, kalbe iyi gelir. Bu nedenle zeytinyağı tüketiminin her aşamasında kullanılabilir. Örneğin kızartma amaçlı kullanılamayacağı düşüncesi yanıltıcıdır"

“Tüketiciler aldatılıyor”

Bu yıl zeytin az olduğu için zeytin fiyatlarının arttığı konusuna dikkat çeken Toprak, açıklamasında ucuz ürünlerden kaçınılması gerektiğini belirterek, “Sahtecilik, sahtecilik olabiliyor. Gözlerimiz sahte ürünleri ayırt edemiyor. Laboratuvarda ayırt edilemez. Yani zeytinin kilogram fiyatı bellidir. Normal sızma zeytinyağı alırsanız 150 lira oluyor. 300 lira arasında bulmak çok zor." diye konuştu.

sahte zeytinyağı nasıl anlaşılır

UCUZ ZEYTİNYAĞINA DİKKAT!

Uğur Toprak, konuşmasının devamında ayrıca "Ucuz olduğunu düşündüğünüz ürünleri almayın. Yol kenarlarında 'Ali Amca', 'Ayşe Teyze' adı altında plastik şişelerde satılan ürünlere güveniyoruz ve satın alıyoruz ancak bu ürünlere kurcalanma ihtimali var. Ayrıca plastik şişelerde satılan ürünler şeffaf olduğundan ışık geçirme kabiliyetleri yüksektir ve bu nedenle "acı tat" dediğimiz kalite azalır. Herhangi bir ürünle ilgili sorularınız varsa “Alo 174”ü arayıp şikayette bulunmalısınız. Vatandaşlarımız kaliteli bir ürün alıyorsa bunu evinde, ışıktan korunan bir ortamda saklamalı” dedi.

Toprak, bu dönemde tarım ve orman genel müdürlüklerinin de detaylı incelemeler yaptığını bildirdi.

GERÇEK ZEYTİNYAĞI NASIL ANLAŞILIR?

1- Zeytinyağının rengine kesinlikle bakın. Gerçek zeytinyağının rengi açık yeşilden koyu yeşil rengine değişebilir. Satın aldığınız zeytinyağının rengi çok koyu ise yüksek sıcaklıkta işlemden dolayı rengi değişmiş olabilir.

2- Zeytinyağı kokusunu mutlaka kontrol etmeye çalışın. Zeytinyağının kokusunu aldığınızda taze zeytin kokusunu almalısınız. Güçlü veya metalik bir koku algılarsanız zeytinyağınız sahte olabilir.

3- Zeytinyağının tadına mutlaka bakın. Zeytinyağı biraz serin ve lezzetli olmalıdır. Ağzınızda acı veya metalik bir tat hissediyorsanız zeytinyağı sahte olabilir.