Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Fit görünmek için tüketiliyordu: Meğer daha çok kilo aldırıyormuş

Fit görünüşe sahip olmak için tercih edilen protein tozu için uyarılar geldi. Meğerse kimsenin bilmediği zararları varmış. Kilo vermek için tüketilen protein tozu size kilo aldırabilir.

Yayın Tarihi: 15.12.2023 18:57
Güncelleme Tarihi: 15.12.2023 18:57

Fit görünmek için tüketiliyordu: Meğer daha çok kilo aldırıyormuş

Dr. Öğr. Üyesi Ece Yiğit Gençer, protein tozu kullanımı için önemli noktalara değinirken proteinlerin yağa dönüşerek kilo artışına neden olduğunu belirtti. Proteinler vücuttan atmak için çalışmak daha fazla efor gerektirirken bu sorunlardan başlıca bazıları ise kellik, cilr problemleri, kısırlık ve pıhtılaşmaya yol açmaktadır.

PROTEİN TOZU KULLANIMI

Esansiyel amino asitler arasında bulunan lösin, izolösin ve valin dallı zincirli emino asitler ve karaciğerde metabolize olmadan isklet kası tarafından direkt olarak kullanılır. egzersiz sırasında güçlü enerji deposu olmak için kas protein sentezi için hazır hammade olarak tercih edilir.

Araştırmalar sonrasında antrenmanı yapan kişilerde kas dokunun kütle ve kuvvetinde maksimal düzeyde gelişme meydana geldiğini ancak bu antrenmanlar sonrasında kas dokuda toparlanma sürecinin bir parçası olarak protein yıkımının arttığını göstermiştir. Protein yıkımı olduğunda yeniden sentez sürecinin başlayabilmesi için amino asit tercih edilir.

Protein tozu

DOZUN ÜZERİNE SAKIN ÇIKMAYIN

 Dr. Öğr. Üyesi Gençer, amino asit takviyesi ve verilen dozun üzerine çıkılmaması için uyarılarda bulunurken kas ve kanda en çok bulunan amino asitler glutamin özelliklerinde gastrointestinal sistem ve immün sistem üzerinde etkisini artırır. Egzersiz yapmadan iki saat önce tüketilen glutaminin bu durumu gastrointestinal sistemde hücreler ile bulunurken kana karışma azaltılarak önlenir.

Böbrek hastalığı olanlarda kötüleşmelere sebep olurken bileşikler vücuttan idrar ile uzaklaşarak fazla idrar çıkışına susuz kalması görülür.

KELLİĞE NEDEN OLABİLİR

Protein tozu kullanılırken dikkat edilmesi gereken farklı bir durum ise dallı zincirli amino asitler olurken lösünden ve inflamasyon azaltıcı durumuyla zengin protein tozları kullanılır. 2004’te 13 farklı ülkeden 215 üreticiden elde edilen 633 besin takviyeleri incelemeye alınarak iddia ettikleri etiket içerikleri ile karşılaştırılmıştır. 633 besin takviyesinden 94’ünde pro-hormon görülebilir.