Bist 100
10.771,36 0%
DOLAR
32,82 0,04%
EURO
35,24 -0,18%
ALTIN
2.437,21 -1,62%

Fırtına Türkiye’yi vurdu: İşte hasarın boyutu

Türkiye, AFAD’ın 72 il için yaptığı meteorolojik uyarının ardından fırtınanın etkisi altına girdi. Fırtına, birçok kentte hayatı felç ederken, ağaçlar devrildi, çatılar uçtu, gemiler battı. İstanbul, Yalova ve Şile’de fırtınanın neden olduğu hasarlar gözler önüne serildi.

Yayın Tarihi: 20.11.2023 13:16
Güncelleme Tarihi: 20.11.2023 13:16

Fırtına Türkiye’yi vurdu: İşte hasarın boyutu

Fırtına ve sağanak yağışın etkili olduğu Türkiye’de birçok ilde hayat felç oldu. Sarıyer, Şile ve Yalova’da deniz fenerleri, mendirekler ve iş yerleri yıkıldı. AFAD, 72 il için uyarıda bulundu. Zarar gören vatandaşlar ise yetkililerden destek bekliyor.

Türkiye, son günlerde fırtına ve sağanak yağışın pençesinde. AFAD, 72 il için meteorolojik uyarıda bulundu. Birçok ilde hayatı olumsuz etkileyen fırtına nedeniyle ağaçlar devrildi, çatılar uçtu, gemiler battı. Bazı illerde ise deniz fenerleri, mendirekler ve iş yerleri yıkıldı. Zarar gören vatandaşlar ise yetkililerden destek bekliyor.

İSTANBUL’DA FIRTINA YIKIMI: GARİPÇE SAHİLİ HARAP OLDU

İstanbul’da dün etkili olan fırtına ve sağanak yağış, Sarıyer Garipçe sahilindeki iş yerlerine büyük zarar verdi.

Deniz kenarındaki işletmelerde hasar tespit çalışmaları sürerken, dalgaların çekilmesiyle yıkımın boyutu da ortaya çıktı. Dalgaların yerle bir ettiği işletmelerden birinin sahibi Ramazan Kurt, “İşletmemizde 10-15 kişi ekmek yiyordu. İşletmemiz şu anda kullanılamaz durumda. Dalgadan işletmemiz büyük zarar gördü. Burada en büyük zararı bizim işletmemiz gördü. İşletmemizin yeniden eski haline getirilmesi için destek olunmasını bekliyoruz.” dedi.

İstanbul’da fırtına, Sarıyer ilçesinde deniz feneri ve mendireği de yıktı. Dev dalgalar, Rumeli Feneri Balıkçı Barınağı’nda hasara neden oldu.

fırtına

 İstanbul’da tonlarca ağırlıktaki dev beton bloklarla inşa edilen dalgakıran, dev dalgalara dayanamadı.

Sarıyer’deki Rumeli Feneri Balıkçı Barınağı’nda bulunan dalgakıran yıkıldı. Dalgakıranla birlikte deniz feneri ve mendirek de yıkıldı.

ŞİLE’DE SEL BASKINI: AĞVA’DA DÜKKANLAR SULAR ALTINDA KALDI

Şile’nin Ağva beldesinde dün yağış ve fırtınanın etkisiyle Yeşilçay Deresi taştı. Taşkın sonrası pek çok dükkan su altında kaldı.

Suyun çekilmesiyle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Şile Belediyesi’ne bağlı ekipler sular altında kalan bölgeyi temizleme çalışmalarına başladı.

Sel suyunun etkisiyle sokağa kadar gelen ağaç dalları, balıkçı ağları ve oluşan çamurlar ekipler tarafından temizlenmeye devam ediyor.

 Balıkçılar Ağva’ya bir liman yapılması ve mendireklerin uzatılmasını istediklerini söyledi.

YALOVA’DA FIRTINA FELAKETİ: BALIKÇI BARINAĞI TANINMAZ HALE GELDİ

Yalova’nın Çınarcık ilçesine bağlı Esenköy beldesinde dün etkili olan fırtınada büyük hasarın oluştuğu balıkçı barınağı adeta tanınmaz hale geldi.

 Yalova’da fırtınanın en etkili olduğu yerlerden olan Esenköy’de balıkçı barınağında milyonlarca liralık hasar meydana geldi.

fırtına

Barınağın bir bölümündeki dalgakıranlar fırtınada yıkıldı. Dev kaya parçaları sağa sola savrulurken barınaktaki konteyner ve balıkçıların kullandıkları depolar paramparça hale geldi.

Balıkçıların tüm malzemeleri dalgalarla giderken ağır hasarın yaşandığı bölgede hasar tespit çalışmaları devam ediyor.

Öte yandan, yaşanan felaket sonrası açıklamada bulunan Esenköy Belediye Başkanı Mehmet Temel, “Bir felaket yaşadık. Dalgalar büyük maddi zarar verdi.” dedi.