Bist 100
9.347,17 0%
DOLAR
31,07 -1,44%
EURO
33,74 0,1%
ALTIN
2.006,74 -0,01%

Fırtına İstanbul’u yıktı: Tekneler battı, evler sular altında kaldı! Bir kişi can verdi:

İstanbul’da dün gece başlayan ve sabaha kadar devam eden fırtına ve sağanak yağış, kentte büyük hasara ve can kaybına neden oldu. Kağıthane’de direk devrilmesi sonucu bir kişi hayatını kaybetti. Tuzla’da balıkçı tekneleri alabora oldu. Beyoğlu, Şişli, Sarıyer ve Silivri’de caddeler ve evler su altında kaldı. Bakırköy’de yakıt yüklü gemi karaya oturdu. Eyüpsultan’da toprak kayması oldu. İstanbul Valiliği, AFAD ve AKOM ekipleri olaylara müdahale etti. Meteoroloji, fırtına ve yağışın devam edeceği uyarısında bulundu.

Yayın Tarihi: 29.11.2023 14:43
Güncelleme Tarihi: 29.11.2023 14:43

Fırtına İstanbul’u yıktı: Tekneler battı, evler sular altında kaldı! Bir kişi can verdi:

İstanbul, dün gece saatlerinden itibaren etkisini artıran fırtına ve sağanak yağışın pençesine düştü. Kentin birçok noktasında hayat felç oldu. Fırtına nedeniyle devrilen direkler, uçan çatılar, devrilen ağaçlar ve trafik levhaları tehlike saçtı. Sağanak yağış nedeniyle biriken sular, caddeleri göle çevirdi. Dere yatakları taştı. Evler ve iş yerleri su altında kaldı. Araçlar yolda mahsur kaldı. Deniz ulaşımı durdu. Boğaz trafiği kapatıldı. Havalimanlarında seferler aksadı.

BİR KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Fırtına ve yağışın en ağır faturasını ise Kağıthane ilçesi ödedi. Saat 02.44’te Emniyet Evleri Mahallesi Büyükdere Caddesi’nde fırtınanın devirdiği bir direk, yoldan geçen bir vatandaşın üzerine düştü. Yaralanan vatandaş, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. İstanbul Valiliği, olayla ilgili inceleme başlattığını açıkladı.

fırtına

BALIKÇI TEKNELERİ ALABORA OLDU

Fırtına, denizde de büyük hasara yol açtı. Tuzla’da balıkçı barınağında demirli olan 10 balıkçı teknesi alabora oldu. Teknelerde bulunan balıkçılar, Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı. Bazı teknelerde ise maddi hasar meydana geldi. Balıkçılar, teknelerini kurtarmak için çalışma başlattı.

YAKIT YÜKLÜ GEMİ KARAYA OTURDU

Bakırköy İlçesi Zeytinburnu sahilinde ise “Kadriye Ana” isimli yakıt yüklü gemi, fırtınanın etkisiyle kıyıya yakın bölgede karaya oturdu. Gemi mürettebatı, Sahil Güvenlik ekipleri tarafından tahliye edildi. Olayda yaralı ve can kaybı olmadı. Geminin kurtarılması için çalışma başlatıldı.

CADDELER VE EVLER SU ALTINDA KALDI

Sağanak yağış, kentte birçok noktada su baskınlarına neden oldu. Beyoğlu Hasköy Caddesi’nde biriken yağmur suları nedeniyle araçlar güçlükle ilerledi.

Bazı araçlar yolda kaldı. Belediye ekipleri, suları tahliye etmek için çalışma yaptı.

Şişli’de fırtınanın da etkisiyle trafik levhası devrildi. Devrilen levha, yoldaki araçlara zarar verdi. Olay yerine gelen polis ekipleri, trafik akışını sağlamak için çalışma yaptı.

fırtına

Sarıyer’de Balabandere Caddesi’ni su bastı. Caddede ilerleyen araçlar zor anlar yaşadı. Bazı araçlar suya gömüldü. Belediye ekipleri, suları tahliye etmek için çalışma yaptı.

Silivri’de Semizkumlar Mahallesi’nde kuvvetli yağış sonrası dere taştı. Dere yatağının çevresindeki ev ve yolları su bastı. Bölgede tahliye çalışması başlatıldı.

TOPRAK KAYMASI OLDU

Eyüpsultan İlçesi Esentepe Mahallesi’nde ise inşaat alanında meydana gelen toprak kayması sonucunda 3 adet gecekondu tedbir amaçlı boşaltıldı.

Evlerde yaşayan vatandaşlar otellere ve misafirhanelere yerleştirildi. Olay yerine gelen belediye ekipleri, toprak kaymasının önlenmesi için çalışma yaptı.

fırtına

FIRTINA VE YAĞIŞ DEVAM EDECEK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, fırtına ve yağışın İstanbul’da bugün de devam edeceği uyarısında bulundu.

Kentte rüzgarın saatte 70-90 kilometre hızla eseceği, yağışın ise kuvvetli olacağı belirtildi. Vatandaşların sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, ağaç ve direk devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

İSTANBUL VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği, fırtına ve yağış nedeniyle yaşanan olaylara ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Ekiplerimiz, İstanbul genelinde 9 su baskını, 27 çatı uçması, 43 ağaç devrilmesi, 1 toprak kayması, 66 tehlike arz eden parça ve 2 direk devrilmesi olmak üzere toplam 148 olaya müdahale etmiştir. Saat 01.07'de Bakırköy İlçesi Zeytinburnu sahilinde "Kadriye Ana" isimli yakıt yüklü gemi kıyıya yakın bölgede karaya oturmuş olup, gemi mürettebatı Sahil Güvenlik ekipleri tarafından tahliye edilmiştir. Olayda yaralı ve can kaybı bulunmamaktadır. Saat 10.42'de Eyüpsultan İlçesi Esentepe mahallesi Gaziosmanpaşa caddesi üzeri inşaat alanında meydana gelen toprak kayması sonucunda 3 adet gece kondu tedbir amaçlı boşaltılmış, evlerde yaşayan vatandaşlar otellere ve misafirhanelere yerleştirilmiştir."

fırtına

Valilik, İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen havalimanında seferler planlandığı şekilde devam ettiğini duyururken İDO 7, BUDO 5 olmak üzere toplam 17 sefer olumsuz hava koşulları sebebi ile iptal edildiğini ve boğaz trafiği iki yönlü trafiğe kapatıldığını duyurdu.