Fidan: Filistinlilere yapılanlar kabul edilemez

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Belarus Dışişleri Bakanı Sergei Aleinik ile Ankara’da bir araya gelerek, Gazze’deki durum ve Ukrayna’daki savaş hakkında görüştü. Fidan, Filistinlilere yapılan zulüm ve şiddeti kabul edilemez bulduğunu, Türkiye’nin barışçıl çözümlerden yana olduğunu, acil ateşkes, insani yardım ve kalıcı barış için çalıştığını, uluslararası toplumu da harekete geçmeye çağırdığını söyledi. Fidan, ayrıca Türkiye’nin Ukrayna’daki savaşın sonlandırılması için arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu da ifade etti.

Fidan: Filistinlilere yapılanlar kabul edilemez

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Belarus Dışişleri Bakanı Sergei Aleinik ile Ankara’da bir araya gelerek, ikili ve bölgesel meseleleri görüştü.

Fidan, Gazze’deki dramatik durumun yanı sıra Ukrayna’daki savaşın da gündeme geldiği toplantıda, Türkiye’nin barışçıl çözümlerden yana olduğunu vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Fidan ve Aleinik, Türkiye ile Belarus arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için fikir alışverişinde bulundular.

Bölgesel konularda da görüş alışverişinde bulunan Fidan ve Aleinik, Ukrayna’daki savaşın uluslararası hukuka uygun olarak sonlandırılması gerektiğini belirttiler.

Fidan, Türkiye’nin bu konuda arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu, tarafların diyalog kurmasını desteklediğini ifade etti.

hakan fidan

Gazze’deki insanlık dramına da değinen Fidan, İsrail’in saldırılarını kınayarak, Filistinlilere yapılan zulüm ve şiddetin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Fidan, Türkiye’nin acil ateşkes, insani yardım ve kalıcı barış için çalıştığını, uluslararası toplumu da harekete geçmeye çağırdığını dile getirdi.

İki bakanın sabah saatlerinde düzenleyeceği ortak basın toplantısı iptal edilmişti.