Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Fenomenlerin vergi ve kara para kabusu! Maliye 100’den fazla isme suç duyurusunda bulundu

Sosyal medya fenomenleri, son günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın başlattığı vergi ve kara para soruşturmasıyla sarsıldı. Dilan ve Engin Polat çiftinin ardından diğer fenomenlerin de mercek altına alındığı öğrenildi. Bakanlık, sosyal medya üzerinden gelir elde eden ve vergi yükümlülüğünü tam olarak yerine getirmeyen 3 binin üzerinde mükellef tespit etti. Bunlardan 100’den fazlası hakkında ise savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Yayın Tarihi: 04.12.2023 09:40
Güncelleme Tarihi: 04.12.2023 09:40

Fenomenlerin vergi ve kara para kabusu! Maliye 100’den fazla isme suç duyurusunda bulundu

Sosyal medya fenomenleri, lüks hayatları ve yaptıkları harcamalarla dikkat çekiyor. Ancak bu fenomenlerin bir kısmının vergi kaçırdığı, kara para akladığı ve suç geliri elde ettiği iddiaları gündeme bomba gibi düştü. Hazine ve Maliye Bakanlığı, bu iddiaları araştırmak için özel bir ekip kurdu. Ekip, vergi müfettişleri, MASAK uzmanları ve Vergi Denetim Kurulu uzmanlarından oluşuyor.

Ekip, sosyal medya fenomenlerinin vergi beyannamelerini, banka hesaplarını, mal varlıklarını, para hareketlerini ve sosyal medya paylaşımlarını incelemeye aldı.

Yapılan incelemelerde, fenomenlerin gelirlerinin büyük bir kısmını beyan etmedikleri, kara para aklayan şirketlere para aktardıkları, uyuşturucu ticareti yaptıkları gibi çarpıcı tespitler yapıldı.

Bakanlık, incelemeler sonucunda vergi yükümlülüğünü tam olarak yerine getirmeyen 3 binin üzerinde mükellef belirledi.

Bu mükelleflerden 100’den fazlası hakkında ise savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Bakanlık, fenomenlere yönelik incelemelerini sürdürüyor. Uzmanlar, fenomenlerin hesaplarını kapatsalar dahi geriye dönük bütün hareketlerinin takip edilebildiğini, vergi kaçıran ve kara para aklamaya karışanların yargı önüne çıkarılacağını belirtiyor.