Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Fatih Terim’in adını kullanıp iş insanını dolandırdılar!

İş insanı Mert Zeydanlı, “yüksek karlı gizli fon” adıyla bilinen dolandırıcılık davasında şikayetçi oldu. Zeydanlı, bankacı Seçil Erzan ve Nur Erkasap’ın Fatih Terim’in özel fonuna para yatırması karşılığında yüzde 35 kar payı vaat ederek 3 milyon 50 bin dolarını aldıklarını ancak parayı geri vermediklerini iddia etti.

Yayın Tarihi: 04.12.2023 10:05
Güncelleme Tarihi: 04.12.2023 10:05

Fatih Terim’in adını kullanıp iş insanını dolandırdılar!

İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen “yüksek karlı gizli fon” davasında yeni bir gelişme yaşandı. Daha önce müşteki Bülent Çeviker’in 2 milyon dolarını dolandırdığı iddia edilen sanık Seçil Erzan hakkında hazırlanan iddianame, ana dava dosyasıyla birleştirildi. Yeni iddianamede, iş insanı Mert Zeydanlı’nın da aynı yöntemle dolandırıldığı belirtildi.

“FATİH TERİM’İ HERKES TANIR, GÜVENİLİRDİR” DEDİ

İddianamede, müşteki Zeydanlı’nın ifadesine yer verildi. Zeydanlı, ifadesinde, bankanın özel bankacılık şubesinde hesapları bulunduğunu ve sanık Erzan’la tanışıklıkları olduğunu belirterek, 30 Ocak’ta bankaya işlemleri için gittiğinde Erzan’ın kendisini odasına çağırıp, “Para kazanmak eskisi gibi değil, kolaylaştı. Bütün iş adamları özel fon hesapları açtırmakta veya açılan hesaba dahil olmakta.” sözleriyle özel fona para yatırmak için ikna etmeye çalıştığını kaydetti.

fatih terim

Zeydanlı, sanığın kendisine Fatih Terim’in özel fonuna 2 milyon dolar yatırırsa 45 gün sonra yüzde 20 kar alacağını, ancak bu bilginin gizli olduğunu söylediğini aktararak, bu durumdan şüphelenmesi üzerine sanığın, ‘‘bu tür finansal araçların riskli olmayan çok karlı araçlar olduğunu, Fatih Terim’i herkesin tanıdığını, Türkiye’de bilinen ve güvenilir birisi olduğunu, bu fona sadece Fatih Terim’in ve Terim üzerinden ailesinin para yatırabildiğini’’ söyleyip, kendisini ikna etmek için uzun bir konuşma yaptığını anlattı.

“ÇANTA ÇOK AĞIRDI, ARABAYA KADAR TAŞIDIM”

Erzan’ın, Nur Erkasap’ın eşi Müfit Erkasap’ın Fatih Terim’in uzun yıllar asistan koçluğunu yaptığını, kendisini Nur Erkasap ile görüştürebileceğini söylediğini ifade eden Zeydanlı, yanında bulunan 1 milyon 525 bin doları sanığa verdiğini söyledi.

Zeydanlı, bu görüşme sırasında Nur Erkasap’ı ertesi gün sanığın odasında toplantı saati belirlemek üzere aradığını ve ertesi gün de Erzan’ın odasında Erkasap’ın da bulunduğu sırada 1 milyon 525 bin dolar daha verdiğini aktararak, “Seçil Erzan da bu paranın Fatih Terim fonuna bankanın nakit yönetim merkezinden yatırılacağını ve kendisinin oraya götürmesi gerektiğini söyledi. Ama çanta çok ağırdı. Bu sebeple arabaya kadar benim taşımamı istedi. Ben de Seçil Erzan’ın gösterdiği arabaya götürdüm ve koydum. Yanımızda Nur Erkasap da vardı. Bu sırada beni şubeye aracı ile getiren Bige Vardar para dolu çantanın arabaya konulma anına şahit olmuştur.” dedi.

“KREDİ ÇEK, HESAPLARINI BOZ”

Zeydanlı, Erzan’ın bu isteği üzerine hesaplarından para bozdurduğunu, sanığın 1 Şubat’ta kendi iş yerine Erkasap’la gelerek parayı teslim aldığını anlatan Zeydanlı, sanığın yine yüksek kar vaadiyle kendisini ikna etmeye çalışarak kredi çekmesini veya Kur Korumalı Mevduat hesaplarını bozdurarak bu fona para yatırmasını tavsiye ettiğini, bunun üzerine 500 bin dolar daha verdiğini belirtti.

Zeyadanlı, Müdür Seçil Erzan KKM hesaplarımı da bildiğinden, ısrarla o hesapları bozmamı istediğini anlattı. Bu hesaptaki paralarını da bozdurarak 17 Şubat'ta 400 bin doları daha Erzan'a verdiğini, paranın durumunu sorduğunda ise Erzan'ın konuyu geçiştirdiğini anlatan Zeydanlı, kendisine vadedilen ödemenin yapılacağı gün olan 11 Nisan'da Erzan'a ulaşamaması üzerine Nur Erkasap'ı aramasıyla sanığın gözaltında olduğunu öğrendiğini, sanığa yaptığı ödemelere ilişkin belge ve dekont almadığını ifade etti.

Zeydanlı, sanıkların kendisini oyalamaya devam ettiklerini, ancak hiçbir şekilde parayı geri alamadığını, bu nedenle şikayetçi olduğunu söyledi.

“FATİH TERİM’İN BÖYLE BİR FONU YOK”

İddianamede, Fatih Terim’in avukatı Rezan Epözdemir’in de ifadesine yer verildi. Epözdemir, ifadesinde, Fatih Terim’in böyle bir fonu olmadığını, sanıkların müştekileri dolandırmak için müvekkilinin adını kullandıklarını, bu durumun müvekkilinin itibarına zarar verdiğini, bu nedenle sanıklardan şikayetçi olduklarını bildirdi.

İddianamede, sanıklar Seçil Erzan ve Nur Erkasap’ın “nitelikli dolandırıcılık” suçundan 10 yıldan 20 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi.