Bist 100
9.347,17 0%
DOLAR
30,99 -0,07%
EURO
33,61 0,04%
ALTIN
2.002,93 -0,26%

Erdoğan, Dubai'de İklim Zirvesi'ne Katıldı ve Liderlerle Görüştü: Gazze Savaşı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya İklim Eylemi Zirvesi için Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai şehrine gitti. Erdoğan, zirve öncesinde ve sırasında birçok liderle ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Yayın Tarihi: 01.12.2023 16:09
Güncelleme Tarihi: 01.12.2023 16:09

Erdoğan, Dubai'de İklim Zirvesi'ne Katıldı ve Liderlerle Görüştü: Gazze Savaşı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28'inci Taraflar Konferansı (COP28) kapsamında düzenlenecek Dünya İklim Eylemi Zirvesi'ne katılmak üzere Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai şehrine gitti. Erdoğan, zirve öncesinde ve sırasında birçok liderle ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Erdoğan, zirvenin yapılacağı Expo City Dubai'de, BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından karşılandı. Erdoğan, aile fotoğrafının ardından açılış programına katıldı. Zirve kapsamında ikili temaslarına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilk olarak İskoçya Bölgesel Başbakanı Hamza Yusuf'u kabul etti. Erdoğan ardından, İtalya Başbakanı Meloni ile görüştü. Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile de bir araya geldi.

erdoğan

İKLİM ZİRVESİ'NİN AMACI

Dünya İklim Eylemi Zirvesi, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28'inci Taraflar Konferansı (COP28) kapsamında düzenleniyor. Zirvenin amacı, iklim değişikliğiyle mücadele için küresel iş birliğini güçlendirmek, iklim eylemi için somut adımlar atmak, iklim finansmanı ve teknoloji transferi konularında ilerleme sağlamak. Zirveye, dünyanın dört bir yanından devlet ve hükümet başkanları, bakanlar, iş dünyası temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, gençlik liderleri ve uzmanlar katılıyor.

ERDOĞAN'IN İKLİM ZİRVESİ'NDEKİ KONUŞMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya İklim Eylemi Zirvesi'nde bir konuşma yaptı. Erdoğan, konuşmasında, Türkiye'nin iklim değişikliğiyle mücadelede üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğini, iklim eylemi için somut adımlar attığını, iklim finansmanı ve teknoloji transferi konularında destek beklediğini vurguladı. Erdoğan, Türkiye'nin 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını yüzde 21 oranında azaltma hedefi olduğunu, 2050 yılına kadar ise net sıfır emisyon hedefine ulaşmayı planladığını belirtti. Erdoğan, Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynaklarını artırmak, enerji verimliliğini yükseltmek, orman varlığını korumak ve artırmak, atık yönetimini iyileştirmek, yeşil ekonomiye geçiş yapmak gibi konularda çalışmalar yaptığını anlattı. Erdoğan, iklim değişikliğiyle mücadelede adalet, eşitlik ve dayanışma ilkelerinin gözetilmesi gerektiğini, gelişmiş ülkelerin iklim finansmanı ve teknoloji transferi konularında taahhütlerini yerine getirmesi gerektiğini, gelişmekte olan ülkelerin ise iklim eylemi için desteklenmesi gerektiğini ifade etti. Erdoğan, Türkiye'nin iklim değişikliğiyle mücadelede küresel iş birliğine açık olduğunu, iklim eylemi için somut adımlar atmaya devam edeceğini söyledi.

erdoğan