Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Epic Games’ten Google’a karşı tarihi zafer! Google’ın başına neler gelecek?

Epic Games'in Apple ve Google'ı yasadışı uygulama mağazası tekelleri işlettikleri iddiasıyla dava açmasından 3 yıl sonra davayı Epic Games kazandı. Peki, Google nasıl bir yaptırımla karşı karşıya kalacak? İşte detaylar...

Yayın Tarihi: 12.12.2023 09:42
Güncelleme Tarihi: 12.12.2023 09:42

Epic Games’ten Google’a karşı tarihi zafer! Google’ın başına neler gelecek?

Epic Games ile Google arasında süren dava nihayet sonuçlandı. Mahkeme, Epic Games’in haklılığına karar verdi.

Sadece birkaç saat süren mahkemede Google'ın Android uygulama dağıtım pazarlarında ve uygulama içi faturalandırma hizmetleri pazarlarında tekel gücüne sahip olduğuna, Google'ın bu pazarlarda rekabete aykırı şeyler yaptığına ve Epic'in bu davranışlardan zarar gördüğüne ve bunun yanı sıra, Google'ın Google Play uygulama mağazasıyla Google Play Faturalama ödeme hizmetleri arasında da yasadışı bir bağ olduğu ve dağıtım anlaşmasının, oyun geliştiricileriyle yaptığı Project Hug anlaşmalarının hepsinin rekabete aykırı olduğuna karar verildi.

Google işleri ve kamu politikalarından sorumlu başkan yardımcısı Wilson White, şirketin kararı temyize götürmeyi planladığını söyledi. White, "Dava, Apple ve App Store'un yanı sıra Android cihazlar ve oyun konsollarındaki uygulama mağazalarıyla da kıyasıya rekabet ettiğimizi açıkça ortaya koydu" dedi.

Epic Games, yaptığı açıklamada, "Bugünkü karar, dünyadaki tüm uygulama geliştiricileri ve tüketiciler için bir kazanımdır. Google'ın uygulama mağazası uygulamalarının yasadışı olduğunu ve tekellerini fahiş ücretler almak, rekabeti bastırmak ve inovasyonu azaltmak için kötüye kullandıklarını kanıtlıyor” ifadelerini kullandı.

google

GOOGLE NASIL BİR YAPTIRIMLA KARŞI KARŞIYA?

Epic Games’in gerçekte ne kazandığını şu an için bilinmiyor. Bu, uygun çözümlerin ne olabileceğine karar verecek olan Yargıç James Donato'ya bağlı. Epic Games, hiçbir zaman maddi tazminat davası açmadı. Dolayısıyla Google, şu an için tazminat ödemeyecek gibi görünüyor. Mahkemenin Google'a her uygulama geliştiricisinin Android'de kendi uygulama mağazalarını ve kendi faturalandırma sistemlerini sunma özgürlüğüne sahip olduğunu söylemesini istiyor. Ancak yargıcın bu istekleri nasıl yerine getireceği veya getirip getirmeyeceği henüz bilinmiyor. Her iki şirket de muhtemel çözüm yollarını görüşmek üzere ocak ayının ikinci haftasında Yargıç Donato ile bir araya gelecek.