Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

En Kolay Silah Taşıma Ruhsatı Nasıl Alınır

 Silah taşıma ruhsatı almak için bazı koşullara sahip olmanız gerekir. Silah taşıma ruhsatı alma süreci nasıldır, ruhsat en kolay nasıl alınır şu şekilde sıralanıyor.

Yayın Tarihi: 17.11.2020 19:22
Güncelleme Tarihi: 17.11.2020 19:22

En Kolay Silah Taşıma Ruhsatı Nasıl Alınır

Silah taşıma ruhsatı almak için bazı koşullara sahip olmanız gerekir. Silah taşıma ruhsatı alma süreci nasıldır, ruhsat en kolay nasıl alınır şu şekilde sıralanıyor.
Silah taşıma ruhsatı almak asker ve polis olan kişilerin haricinde meşakkatli bir süreçtir. Bu meslek gruplarında bulunmadığınızda silah almanız çoğu zaman mümkün değildir. Silah taşıma ve bulundurma olmak üzere iki farklı ruhsat tipi bulunur. İki ruhsat tipi arasında çeşitli farklılıklar söz konusudur. Silah bulundurma ruhsatını edindiğinizde ruhsatlı silahı bulunduğunuz ikametin dışına çıkartmanız mümkün olmaz. Yalnızca bulunduğunuz yerde silahı bulundurabilirsiniz.
Ancak taşıma ruhsatı aldığınız takdirde silahı istediğiniz yere götürme şansına da sahip olursunuz. Bazı meslek grupları için silah taşımak zorunludur. Bu mesleklerin dışında taşıma ruhsatını yalnızca fazla mal varlığınız olduğu takdirde bunları korumak maksatlı alabilirsiniz. Öte yandan can güvenliğinin olmadığını düşünen kişilerde aynı şekilde silah taşıma ruhsatı alabilirler. Bu şekilde durumunu belgeli bir şekilde ispatlamış olan kişilerin ruhsatlı silah alabilmesi söz konusu olacaktır.

Taşıma Ruhsatı Almanın Kolay Yolları

Silah taşıma ruhsatı almak için belirli koşulları sağlamak gerekir. Bu şartlara uygun olan kişiler silah taşıma ruhsatı alabilmektedir. Silah ruhsatı almanın ilk şartı 21 yaşını doldurmuş olmaktadır. 21 yaşından küçük kişilere silah taşıma ruhsatı verilmez. Silah ve av tüfeği ruhsatlarında değişiklikler görülebilir. Silah ruhsatı alma yaşı 21 iken, av tüfeği ruhsatı alma yaşı 18 olarak belirlenmiş durumdadır. Taşıma ruhsatı can güvenliğinden şüpheli olan, kendini savunmak durumunda olan kişilere verilir. Bu nedenle kişinin bu durumunu ispat edebilmesi ve valiliklere kanıtlaması lazımdır. Ayrıca çalışmak için ülkeye gelen kişilere can güvenliklerini korumak için taşıma ruhsatı verilebilir.
Öte yandan Türk Silahlı kuvvetleri üyelerine, şehit asker çocuklarına veya ailesine de aynı şekilde taşıma ruhsatı verilebilir. Bunlara ek olarak asker veya polis meslek gruplarına yardım etmiş can güvenlikleri riske girmiş olan kişilerde taşıma ruhsatı alabilir. Bu kişilere isteğe bağlı olmak üzere silah taşıma ruhsatı verilebilmektedir.

Kimler Silah Taşıma Ruhsatı Alamaz?

Silah taşıma ruhsatı alamayanlar ise bulundurma ruhsatı bulunan silahını ikametgah dışına çıkaranlar olarak belirtilmektedir. Bir kişinin bulundurma ruhsatı olduğu halde silahını farklı bir adrese taşıdığı tespit edilirse ruhsat alamaz. Ayrıca silah ruhsatının süresi dolduğu halde yenileme yapmamış kişilerde taşıma ruhsatı alamazlar. Bu kişilere ek olarak ruh sağlığı bozuk olanlar, fizyolojik engeli bulunanlar, madde bağımlıları da silah taşıma ruhsatı alamayanlar arasında yer almaktadır.
Silah taşıma ruhsatını en kolay alanlar arasında savcı, hakim, güvenlik görevlileri, muhtar, bakanlık merkezinde görev alanlar, infaz ve koruma memurları, bakanları korumakla görevli kişiler, Belediye başkanı ve il meclis üyeleri yer alır. Kolay silah taşıma ruhsatı almak bu meslek gruplarının haricinde olanlar için zordur.