Emtia piyasasında neler oluyor? Emtia piyasası güncel fiyatlar 2023

Ekim ayı içerisinde emtia piyasası; para politikasına ilişkin belirsizlikler, jeopolitik riskler ve küresel ekonomiye yönelik endişelerden dolayı gündemde bomba etkisi yaratmıştı. Peki emtia piyasasında neler oluyor? Emtia piyasası güncel fiyatlar 2023? İşte emtia piyasası ile ilgili tüm detaylar...

Emtia piyasasında neler oluyor? Emtia piyasası güncel fiyatlar 2023

Emtia piyasası kapsamında ekim ayı içersinde para politikasına yönelik belirsizlikler, jeopolitik riskler ve beraberinde küresel ekonomiye yönelik endişelerin öne çıkmış olduğu bir dönem söz konusuydu. Ekim ayına baktığım zaman altın %7,3, platin %3,1, gümüş %3, kakao %11,7, kahve %14,5 değer kazanırken diğer bir noktada; bakır %2,6, Palladyum %10,1, Brent petrol %7,2, pamuk %6,8 değer kaybı yaşandı.

Emtia piyasası kapsamında geçen ay belirsizliklerin ön plana çıkması, dalgalı bir seyri de beraberinde getirdi. Konuşulan ve yaşanan ard arda para politikasına ilişkin belirsizlik dönemi, jeopolitik riskler ve küresel ekonomiye dair endişeler tüm sektörleri etkiledi. Özellikle tarım grubunda ise üretime yönelik faktörler ön plana çıktı. Filistin - İsrail çatışması kaynaklı olan gelişmeler, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını tutumun uzun bir süre yüksek tutacağını dair öngörüler geçtiğimiz aylarda emtia yatırımcısının odağına girdi.

Analistler ise bu noktada dolara olan talebin artması, üretim tahminleri ve özellikle Çin kaynaklı olan endişelerin devam etmesinin de uzun bir süre emtia piyasasını ürün bazlı ayrışmaların ön planda olacağına imkan tanıdığını aktardı.

emtia piyasası

EMTİA PİYASASI GÜNCEL FİYATLAR 2023 

Ekim ayı kapsamında fiyatları baz aldığımızda gümüşte %3, altında %7,3, platin de %3,1 artış yaşanırken; paladyumda ise %10,1 gerileme yaşandı. 9 Ekim haftası kapsamında altının ons fiyatı Filistin İsrail çatışmasının etkisi ile %5,47 yükseldi. Bu yedi ayın en yüksek kazancına ulaşmasına sebebiyet verdi.

Bazı metallere baktığımız zaman işe bu süreçte düşüş eğiliminin hakim olduğunu söyleyebiliriz. 3,50 dolarla 2022 Kasım ayından bu yana en düşük seviye oranında test edilen bakır fiyatları, Ekim ayını %2,6 düşüş oranıyla tamamladı. Bu dönem içerisinde fiyatlar kurşun da ise %2,9, nikel %4, alüminyum da ise %1 azalırken, çinko da %0,5 artış kaybedilmesi söz konusu oldu.