Bist 100
10.343,31 2%
DOLAR
32,69 0,13%
EURO
35,16 0,04%
ALTIN
2.436,27 0,03%

Emekliye soğuk duş aldıracak promosyon kararı! ‘’Çoğu emekli promosyon alamayacak’’

Emekli promosyonu başvurusunun yapılması gerekliliği belirtilirken seçilen bankaya beyanda bulunulması gerekiyor. Ancak bu işlemi yapan emeklinin promosyondan faydalanacağı biliniyor.

Yayın Tarihi: 10.07.2024 21:21
Güncelleme Tarihi: 10.07.2024 21:21

Emekliye soğuk duş aldıracak promosyon kararı! ‘’Çoğu emekli promosyon alamayacak’’

Emekli maaşlarına yapılan zam oranı, açlık sınırının 17 bin lira civarında seyrettiği şu günlerde cepleri pek dolduracağa benzemiyor. Temmuz ayında zamlı ödeme alacak olan emekli, promosyon aralığının değişip değişmediği konusunda araştırmasını sürdürürken, ortaya çıkan detaylarda bir çok emeklinin promosyona hak sahibi olamayacağı ortaya çıkmış bulunuyor. SGK tarafından son dakika yapılan açıklamada bir kesim emeklinin promosyon ödemelerine hak sahibi olmayacağı belirtildi. Hatta yapılan açıklamada bir kesim emeklinin bu hakkı tamamen kaybedeceği de ortaya çıkmış bulunuyor.

SGK emeklilerine yüzde 24,73 zam yapıldı. Bu kapsamda en düşük emekli maaşı alanın maaşlarının yine 10.000 TL’de kalacağı hesapları yapılıyor. 8 bin lira kök maaş alan bir emeklinin yüzde 24,73 zam oranı ile birlikte maaşlarının 10.000 TL üzerine çıkamayacak olmasından mütevellit hazine tarafından tamamlanacak olan bu tutarda maaş alacağı belirtilirken, promosyon konusunda da gelişmeler yakından takip ediliyor

tl

EMEKLİ PROMOSYONU ALINMAYACAK

Emeklinin maaş aralığına göre ödenen emekli promosyonlarında zam yapılıp yapılmayacağı şaibesi de devam ediyor. Maaşı zamlanan emekli ne kadar promosyon alacağını araştırırken, uzmanlar tarafından yapılan açıklama emekliyi heyecanlandırıyor. Bilindiği üzere kamu bankalarında başlayan promosyon zammı furyası özel bankalarda da devam ediyor. Bu kapsamda 8 bin lira ila 18.000 TL arasında promosyon ödemesi yapılıyor. SGK’nın konu ile alakalı olarak açıklamalarında belli başlı işlemleri tamamlamayan emeklinin promosyondan mahrum kalabileceği de belirtilmiş bulunuyor. Emekli promosyonu başvurusunun yapılması gerekliliği belirtilirken seçilen bankaya beyanda bulunulması gerekiyor. Ancak bu işlemi yapan emeklinin promosyondan faydalanacağı biliniyor.

Emekli maaşını kamu bankasından alan emekli için SGK tarafından yapılan açıklamada kamu bankaların sözleşmenin bitmesi akabinde otomatik olarak yenilemedikleri açıklandı. Bu kapsamda otomatik güncelleme yapılmadığı için de yeni promosyon ödemesinden faydalanılmayacağı ortaya çıktı. Yeni sözleşme yapmak için emeklinin harekete geçmesi ve banka ile yeni bir sözleşme imzalaması gerekiyor. Sadece bu durumda sözleşmesi biten emekli yeni promosyon tutarından faydalanıyor. Aksi halde ise emekli promosyon ödemesi alamıyor.